Teknoloji geliştikçe, cep telefonları da sürekli yenileniyor. Her yıl yeni modeller, daha gelişmiş özellikler ve daha yüksek fiyatlarla piyasaya sürülüyor. Ancak bazı eski telefonlar, tarihi ya da kültürel önemleri nedeniyle değerini koruyor veya artırıyor.

Bu telefonlar, koleksiyoncuların gözünde bir servet değerinde. İşte koleksiyoncuların peşinde olduğu yedi eski telefon modeli:

DÜNYANIN İLK CEP TELEFONU: MOTOROLA DYNATAC 8000X

Cep telefonlarının tarihine bakarsak, ilk olarak 1973 yılında Motorola tarafından patentlenen bir modelle karşılaşıyoruz. Bu model, Motorola DynaTAC 8000x olarak adlandırılıyor ve 1983 yılında 4 bin dolara satışa sunuluyor.

MATRİX’İN EFSANE TELEFONU: NOKİA 8110

1996 yılında çıkan Nokia 8110, kaydırmalı kapağı ve küçük boyutuyla dikkat çekiyor. Ancak bu telefonun asıl ünü, 1999 yılında vizyona giren Matrix filminde kullanılmasıyla geliyor. Filmde, Neo ve Morpheus gibi karakterlerin bu telefonla iletişim kurması, telefonun popülaritesini artırıyor. Orijinal fiyatı 1000 Euro civarında olan bu telefon, şimdi ambalajında kaldığı takdirde 3 bin Euro’ya kadar çıkabiliyor.

AKILLI TELEFON DEVRİMİNİN BAŞLANGICI: İLK İPHONE

4 GB depolama alanına sahip ilk iPhone, 499 dolara satılıyordu. Bugün ise bu model, koleksiyonerler için çok değerli. Ebay’de ambalajlı bir iPhone, bin ila 3 bin Euro arasında değişen fiyatlara satılabiliyor. Hatta Şubat 2023’te bir açık artırmada 63 bin dolara alıcı bulan bir iPhone da var.

LÜKSÜN SİMGESİ: NOKİA 8800 CARBON ARTE

nokia-8800-carbon-arte2

Nokia’nın 2008 yılında piyasaya sürdüğü Nokia 8800 Carbon Arte, titanyum, karbon fiber ve paslanmaz çelik gibi malzemelerden üretiliyor. Kayar kapaklı bu telefon, Nokia 8800’ün daha lüks bir versiyonu olarak görülüyor. Bu modelin hayranları hâlâ var ve orijinal ambalajında bir Nokia 8800 Carbon Arte, bin Euro’ya kadar satılabiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türk Kızılay, Zor Durumda Olanların Umutlarını Yeşertmek İçin Çalışıyor" Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türk Kızılay, Zor Durumda Olanların Umutlarını Yeşertmek İçin Çalışıyor"

DAYANIKLILIĞIN EFSANESİ: NOKİA 3310

Nokia 3310, 2000 yılında çıktığında, dünyanın en çok satan cep telefonu oluyor. Bu telefonun en önemli özelliği, daha uzun metin mesajları gönderebilmesi. Ayrıca, dayanıklılığı, yılan oyunu ve değiştirilebilir kılıflarıyla da ünlü. Günümüzde teknolojisi yetersiz kalsa da, bu telefonun nostaljik değeri var. Eski bir Nokia 3310, 200 ila 300 Euro arasında satılabiliyor.

Kaynak: (Haber Merkezi)