Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayında finansal yatırım araçlarının reel getirilerini yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ve tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgeyerek hesapladı.

Buna göre, ocak ayında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 0,35 oranında külçe altın oldu. TÜFE ile indirgendiğinde ise külçe altın yüzde 2,06 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

Diğer yatırım araçları kaybettirdi

Ocak ayında Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde; Amerikan Doları yüzde 0,71, Euro yüzde 0,78, BIST 100 endeksi yüzde 1,01, mevduat faizi (brüt) yüzde 1,02, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 1,03 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Şubat ayında güven endeksleri nasıl değişti? Şubat ayında güven endeksleri nasıl değişti?

TÜFE ile indirgendiğinde ise; Amerikan Doları yüzde 3,09, Euro yüzde 3,16, BIST 100 endeksi yüzde 3,39, mevduat faizi (brüt) yüzde 3,40, DİBS yüzde 3,41 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Külçe altın, uzun vadede de kazandırdı

Külçe altın, üç aylık değerlendirmede; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 7,23, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 2,37 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

Finansal yatırım araçları yıllık olarak değerlendirildiğinde de külçe altın; Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 22,25, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,93 oranlarında yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu.

Kaynak: (İLKHA)