Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının faiz indirimlerine ilişkin belirsizlik ve teknoloji hisselerindeki düşüşlerle karışık bir seyir yaşanırken, yatırımcılar gelecek hafta salı günü açıklanacak ABD'deki enflasyon verilerini merakla bekliyor.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın "güvercin" tondaki açıklamalarına rağmen, makroekonomik verilerden alınan karışık sinyallerle Fed'in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizlik devam ediyor.

Uzmanlar, Alışverişlerde IBAN ile Ödemenin Risklerini Uyarıyor Uzmanlar, Alışverişlerde IBAN ile Ödemenin Risklerini Uyarıyor

Powell, ABD Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komitesi'nde yarı yıllık Para Politikası Raporu'na ilişkin yaptığı sunumda, ekonominin genel olarak beklendiği gibi seyretmesi halinde "bu yılın bir noktasında" politika kısıtlamalarını azaltmaya başlamanın muhtemelen uygun olacağını belirtti. Ancak, ekonomik görünümün belirsiz olduğunu vurgulayan Powell, enflasyon hedefine doğru ilerlemenin garantisi olmadığını ifade etti.

Fed'in faiz indirimlerine başlayabileceği yönünde işaretler veren Powell'a ek olarak, diğer Fed yetkililerinin de sözleri piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Michelle Bowman, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde yüzde 2 hedefine doğru ilerlemesi halinde para politikasının aşırı kısıtlayıcı olmaması için politika faizini kademeli olarak düşürmenin uygun olacağını belirtirken, Loretta Mester faiz oranlarının çok hızlı düşürülmesinden endişe ettiğini dile getirdi.

Küresel piyasalardaki belirsizliklerin yanı sıra, ABD'de başkanlık yarışındaki ön seçim sonuçları da yatırımcıların gündemine oturdu. Bu durum, altının ons fiyatının rekor seviyelere tırmanmasına neden oldu.

Gelecek hafta ABD'de açıklanacak enflasyon verileri, küresel piyasaların yönü üzerinde belirleyici olabilirken, jeopolitik riskler ve teknoloji hisselerindeki dalgalanmalar da yakından izlenmeye devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı