Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine bu sene başlayacağına yönelik fiyatlamaların güçlü kalması, risk iştahını artırıyor. Son günlerde açıklanan makroekonomik veriler, piyasaların yönü üzerinde etkili olmayı sürdürüyor.

Petrol Fiyatları: Brent ve WTI Güncel Durumu Petrol Fiyatları: Brent ve WTI Güncel Durumu

Fed'in Faiz İndirimi Beklentisi:

Fed'in enflasyonla mücadele kapsamında politika faizini bu sene indirmeye başlayacağı tahmin ediliyor. Para piyasalarındaki fiyatlamalarda, yıl sonuna kadar bankanın en az bir faiz indirimine imza atacağı öngörülüyor. Özellikle eylül ayında yapılması beklenen bir faiz indirimi, piyasalarda güçlü bir beklenti olarak öne çıkıyor.

Fed yetkililerinin açıklamaları da piyasalar tarafından yakından takip ediliyor. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, iş gücü piyasasının güçlü olmasının resesyon endişelerini azalttığını belirtirken, New York Fed Başkanı John Williams ise para politikasının şu an için "iyi bir yerde" olduğunu ifade etti.

Bu gelişmelerle birlikte, küresel piyasalarda "yumuşak iniş" beklentileri güç kazanıyor. Enflasyon endişelerinin azalması ve Fed'in faiz indirimi beklentisi, pay piyasalarını olumlu etkiliyor. ABD'nin 10 yıllık tahvil faizindeki düşüş ve dolar endeksindeki seyir de bu iyimserliği destekliyor.

Avrupa ve Asya borsalarında da pozitif bir seyir gözlemleniyor. Almanya ve Avro Bölgesi'nde açıklanan verilerin güçlü olması, yatırımcı güvenini artırıyor. Öte yandan, Asya'da Japonya ve Çin'deki gelişmeler de piyasaların odağında bulunuyor.

Yurt içinde ise Borsa İstanbul'da hafif bir düşüş yaşanırken, dolar/TL ve diğer veriler sakin seyrediyor. Analistler, bugün yurt içinde sakin bir veri gündemi olduğunu ve yurt dışında ise Almanya ve Avro Bölgesi'nde açıklanacak verilerin takip edileceğini belirtiyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı