Yenilenebilir enerji kapasitesindeki artışın yüzde 86'sını oluşturan güneş enerjisi, toplam artışın büyük bir kısmını temsil ederken, rüzgar enerjisi de önemli bir rol oynadı. Çin, bu artışta lider konumda bulunarak 297,6 gigavatlık kapasite artışıyla başı çekti. Çin'deki rüzgar ve güneş yatırımlarının, kömür ve doğal gaz yatırımlarıyla rekabet etmesi, yenilenebilir enerjiye olan talebi artırdı.

Katar'da Coşkulu 23 Nisan Kutlaması Katar'da Coşkulu 23 Nisan Kutlaması

G7 ülkeleri (ABD, Kanada, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve Japonya) ve G20 ülkeleri (Türkiye, Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin gibi) yenilenebilir enerji kurulu gücünde önemli artışlar yaşadı. G7 ülkelerindeki yenilenebilir enerji kurulu gücü geçen yıla göre yüzde 7,6 artarak 69,4 gigavata ulaşırken, G20 ülkelerinde ise yüzde 15'lik bir artışla toplamda 3 bin 85 gigavata ulaştı.

IRENA Direktörü Francesco La Camera, yenilenebilir enerji kapasitesindeki bu muazzam artışın, Paris Anlaşması hedefleriyle uyumlu olduğunu belirtti. Ancak, La Camera, önümüzdeki 7 yıl içinde gerekli olan yenilenebilir kapasitenin daha hızlı bir şekilde sisteme entegre edilmesi gerektiğini vurgulayarak, bu konuda daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı