Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, operasyonlarda aralarında liderlerin de bulunduğu 39 şüpheli organize suç örgütünün yakalandığını söyledi.

Bakan Yerlikaya, adliyeye sevk edilen şüphelilerden 27'sinin tutuklandığını, 6'sının ise adli kontrole tabi tutulduğunu belirterek, "Suçta kibirlenenlere, organize suç örgütlerine ve çetelere göz açtırmayacağız." dedi.

Çorum Kargı Cumhuriyet Başsavcılığı ve Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde, İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalarda Çorum merkezli İstanbul, Ankara, Amasya ve Çanakkale'de operasyonlar düzenlendi. Bu operasyonlarda 7258 sayılı spor müsabakalarına dayalı sabit ihtimalli veya müşterek bahis ve şans oyunları oynatma kanununa muhalefet, kumar oynamak için yer ve imkan sağlama, vergi usul kanununa muhalefet ve suçtan elde edilen malvarlığı değerlerinin aklanması suçlarını işleyen 25 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 21'i tutuklandı, 4'ü hakkında adli kontrol kararı verildi.

Sinop Ayancık Cumhuriyet Başsavcılığı, Jandarma Genel Komutanlığı KOM Daire Başkanlığı koordinesinde ve İstihbarat Başkanlığının desteğiyle Sinop İl Jandarma Komutanlığınca yapılan çalışmalarda tefecilik, kasten yaralama, tehdit ve 6136 sayılı Kanuna muhalefet suçlarını örgütlü olarak işledikleri tespit edilen 14 şüpheli yakalandı. Şüphelilerden 6'sı tutuklandı, 2'sine de adli kontrol kararı verildi.

Ayrıca, suçtan elde edilen mal varlığı değerlerinin aklanması kapsamında şüphelilere ait yaklaşık 124 milyon lira değerinde 17 daire, 10 arsa, 8 araç, 2 dükkan ve 112 banka hesabına el konuldu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı