Benzin ve Motorinde Büyük İndirim Bekleniyor Benzin ve Motorinde Büyük İndirim Bekleniyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2024 yılında devlet memurları ve sözleşmeli personel için yiyecek yardımı yönetmeliği uygulama tebliğini Resmi Gazete’de yayımlayarak yürürlüğe koydu. Tebliğle, öğle yemeği servisinden faydalanacak personelden alınacak asgari yemek ücretlerine ilişkin esaslar belirlendi.

Yemek Ücretleri Ek Göstergelere ve Ücretlere Göre Değişecek

Tebliğe göre, yemek ücretleri, yemek maliyetlerinin Ankara, İstanbul ve İzmir için üçte ikisini, diğer iller için yarısını aşmamak üzere kurum bütçelerine konulan ödeneklerle karşılanacak. Yemek ücretinin bütçeden karşılanamayan kısmı ise personelden tahsil edilecek.

Personelden alınacak yemek ücretleri, memurlar için ek göstergelerine, sözleşmeliler için ise aylık brüt sözleşme ücretlerine göre değişecek. Buna göre, 15 Ocak 2024’ten 14 Ocak 2025’e kadar öğle yemeği servisinden faydalanacak memurlardan günlük 7,70 lira ile 31,41 lira arasında, sözleşmeli personelden ise günlük 9,37 lira ile 37,55 lira arasında yemek ücreti alınacak.

Başvurular 1-31 Ocak 2024 Tarihleri Arasında Yapılacak

Tebliğ, 15 Ocak’ta yürürlüğe girecek. Destek ödemesi için başvurular, 1-31 Ocak 2024 tarihleri arasında Bakanlığın web sitesi üzerinden yapılacak. Kuruluşlar, personelin kadro veya pozisyon unvanını, hizmetlerinin özelliğini, yemek maliyetlerini ve yemek servisinin farklı mahallerde daha iyi şartlarda sunulması gibi hususları dikkate alarak belirtilen miktarların üzerinde yemek ücreti tespit edebilecek.

Kaynak: (Haber Merkezi)