TCMB'nin duyurusuna göre, FAST Ödeme İste Katman Servisi, alacaklının borçludan ödeme talep etmesine imkan tanıyor. İlk etapta kişiden kişiye ödemeler için kullanılan bu servis, haberleşme ve onay mekanizması ile para transferini başlatma imkanı sunuyor.

Servis, sadece kişiler arası ödemelerle sınırlı kalmayıp, çeşitli iş modelleriyle birlikte çalışabilir bir tasarıma sahip. E-ticaret, e-talimat ve kurumsal fatura ödemeleri gibi farklı kullanım alanlarıyla ödemeler ekosistemine değer katmayı hedefliyor.

FAST Sistemi, 7 gün 24 saat anlık ve güvenli para transferi imkanı sunarak finansal işlemlerde hız ve güvenliği bir araya getiriyor. Açıklamada, ocak ayında günlük ortalama 11 milyon işlem hacmiyle artan kullanımın izlendiği ve katman servislerin inovatif teknolojilerle kullanıcıların finansal durumlarını daha iyi yönetmelerine olanak sağladığı belirtildi.

Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi Hesaplarda Sosyal ve Ekonomik Destek Ödemesi Hesaplarda

FAST Sistemi'nin, nakit ve kartlara alternatif bir ödeme yöntemi olarak kullanıcıya şeffaf, güvenli ve hızlı bir ödeme deneyimi sunmayı amaçladığı vurgulandı.

Kaynak: AA