Bakan Tekin, Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağında öğretmenlere ve eğitim çalışanlarına yönelik şiddet içeren fiillerle ilgili hükümlerin yer aldığını ve bu fiillere karşı cezaların yüzde 50 oranında artırılmasını teklif ettiklerini belirtti.

 Eğitimcilere yönelik saldırılar üzerine dört eğitim sendikasının başkanlarıyla yapılan görüşmede, eğitimde şiddetin kökünü kazıma çabalarının önemi vurgulandı.

Türkiye Geneli Çevrim İçi YKS Deneme Sınavı Başlıyor: "YKS'ye Doğru 2024" Türkiye Geneli Çevrim İçi YKS Deneme Sınavı Başlıyor: "YKS'ye Doğru 2024"

 Eyüpsultan’da yaşanan trajik olayda hayatını kaybeden eğitimci İbrahim Oktugan için başsağlığı dileklerini ileten Bakan Tekin, eğitim camiasının acısını paylaştı.

 Tekin, eğitimde şiddetle mücadelede velilerden, sivil toplum örgütlerinden ve kamu kurumlarından destek istedi ve bu sorunun çözümünde topyekun mücadele vurgusu yaptı.

  Bakan Tekin, öğretmenlerin mesleki onuruna ve hukukuna sahip çıkılması gerektiğini belirterek, öğretmenlerin topluma ve millete olan saygısının önemini vurguladı.

 Öğretmenlik Meslek Kanunu sürecinde eğitim çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili yasal düzenleme hazırlıklarının devam ettiğini ve taslak metnin TBMM’nin onayına sunulacağını ifade etti.

 Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, eğitimde şiddete karşı ortak mücadelede yer alacaklarını ve bu konuda Bakan Tekin’in yanında olduklarını belirttiler.

 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı