MSB’den yapılan açıklamada, terör örgütü PKK/KCK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye ve güvenlik güçlerine yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve hudut güvenliğini sağlamak maksadıyla, Birleşmiş Milletler Anlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda hava harekatı icra edildiği belirtildi.

Açıklamada, “Irak’ın kuzeyindeki Metina, Gara, Hakurk, Kandil ve Asos bölgelerinde bulunan terörist hedeflere 29 Aralık 2023 saat 17.30’da hava harekatları icra edilmiş, icra edilen hava harekatları ile PKK’ye ait olduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan 15 hedef imha edilmiştir.” denildi.

Azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanıldı

MSB, hava harekatlarında azami oranda yerli ve milli mühimmat kullanılarak çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti. MSB, bu harekatlar sırasında, masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığını da vurguladı.

Kafes-45 Operasyonunda Büyük Darbe: 63 Şüpheli Yakalandı! Kafes-45 Operasyonunda Büyük Darbe: 63 Şüpheli Yakalandı!

MSB, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, geçmişte olduğu gibi bugün de ülkemizin ve milletimizin beka ve güvenliği için terörle mücadeleye tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edeceğini bildirdi.

Kaynak: (İLKHA)