Motorlu taşıtlar vergisi (MTV), araç sahiplerinin her yıl ödemek zorunda olduğu bir vergi türü. MTV, aracın cinsi, yaşı, motor hacmi ve vergi oranına göre hesaplanıyor. MTV, yılda iki eşit taksit halinde ödeniyor. İlk taksit ödeme dönemi ocak ayında, ikinci taksit ödeme dönemi ise temmuz ayında gerçekleşiyor.

MTV’nin bu yıla ilişkin ilk taksit ödeme süresi bugün sona eriyor. Ödemelerini bugün yapmayan araç sahipleri, gecikme faizi ödemek zorunda kalacak. Gecikme faizi, geciken her ay için yüzde 1,40 olarak uygulanıyor.

Borç yapılandırma taksitleri de bugün ödenmeli

Bunun yanı sıra, 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ve 7440 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun kapsamında borç yapılandırması yapan mükelleflerin de bugün taksit ödemelerini yapmaları gerekiyor.

7326 sayılı yapılandırmada 15’inci, 7440 sayılı yapılandırmada da 8’inci taksitler bugün son gün. Ödemelerini yapmayanlar, yapılandırma haklarını kaybedecek.

MTV ödemeleri nasıl yapılır?

MTV ödemeleri, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sitesi, Dijital Vergi Dairesi, mobil uygulama, vergi tahsiline yetkili bankalar, vergi dairesi vezneleri ve PTT şubelerinden yapılabiliyor.

MTV ödemeleri için GİB’in internet sitesine (www.gib.gov.tr) giriş yaparak, “Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Ödeme” bölümüne tıklayarak, aracın plaka, tescil tarihi ve tescil belge seri numarası bilgilerini girerek ödeme yapmak mümkün.

MTV ödemeleri için Dijital Vergi Dairesine (dijital.gib.gov.tr) giriş yaparak, “Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Ödeme” bölümüne tıklayarak, aracın plaka, tescil tarihi ve tescil belge seri numarası bilgilerini girerek ödeme yapmak mümkün.

Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu: Gümrük Muhafaza’dan Rekor Kaçakçılık Operasyonu:

MTV ödemeleri için GİB’in mobil uygulamasını (Google Play, App Store, Huawei AppGallery) indirerek, “Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Ödeme” bölümüne tıklayarak, aracın plaka, tescil tarihi ve tescil belge seri numarası bilgilerini girerek ödeme yapmak mümkün.

MTV ödemeleri için vergi tahsiline yetkili bankaların internet şubeleri, ATM’leri, mobil uygulamaları veya şubeleri aracılığıyla ödeme yapmak mümkün.

MTV ödemeleri için vergi dairesi veznelerine giderek, aracın plaka, tescil tarihi ve tescil belge seri numarası bilgilerini vererek ödeme yapmak mümkün.

MTV ödemeleri için PTT şubelerine giderek, aracın plaka, tescil tarihi ve tescil belge seri numarası bilgilerini vererek ödeme yapmak mümkün.

İnternet üzerinden yapılacak ödemelerde herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için, tarayıcıya “www.gib.gov.tr” ya da bankaların resmi internet adreslerinin yazılarak giriş yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Kaynak: (İLKHA)