Yapay Zeka Tabanlı Chatbotlar E-ticarette Başarı Getiriyor Yapay Zeka Tabanlı Chatbotlar E-ticarette Başarı Getiriyor

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), "Astrofizik Orta Sınıf Kaşif Misyonu" kapsamında "UVEX" (UltraViolet EXplorer) isimli uzay teleskobunu 2030'da uzaya göndererek morötesi ışınları incelemeyi planlıyor.

NASA'nın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, UVEX teleskobu yardımıyla galaksilerin, yıldız patlamalarının ve büyük yıldızların incelenmesi hedefleniyor. Bu misyonla, evrende meydana gelen değişen olayların izlenmesi ve galaksilerin doğası hakkında daha derinlemesine bilgi elde edilmesi amaçlanıyor.

NASA Bilim Misyonu Direktörlüğünden Nicola Fox, UVEX teleskobunun galaksilerin doğasını anlamak ve evrendeki dinamik olayları takip etmek için önemli bir araç olacağını belirtti. Astrofizik Bölümü Direktörü Mark Clampin ise UVEX'in çoklu dalga boylarının ve geçici değişimlerin izlenmesine olanak sağlayarak önemli verilere ulaşılmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

UVEX teleskobunun 2 yıllık görev maliyetinin, fırlatma giderleri hariç 300 milyon dolar olması bekleniyor. Bu misyonla elde edilecek veriler, evrenin gizemlerini çözme yolunda önemli bir adım olabilir.

Kaynak: AA