NATO Müttefik Deniz Komutanlığının (MARCOM) organizasyonunda ve İtalya Deniz Kuvvetlerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen “Dynamic Manta 2024 (DYMA 24)” tatbikatı, bugün sabah saatlerinde müttefik gemi ve denizaltıların denize açılmasıyla başladı. Tatbikata, Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD olmak üzere 9 müttefik ülke katılıyor. Tatbikat, 8 Mart’a kadar sürecek.

Su altındaki her türlü tehdide yanıt verme eğitimi

Tatbikatın amacı, katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarının, su altındaki her türlü tehdide yanıt vermesi konusunda birlikte çalışabilirlik ve yeterliliklerini artırmak. Tatbikatın basına açık ilk gününü, İtalya Deniz Kuvvetleri’nin açık deniz karakol gemisi ITS Morosini’den takip etti.

Hizbullah'ın 200 Günlük Operasyon Görüntüleri Yayınlandı Hizbullah'ın 200 Günlük Operasyon Görüntüleri Yayınlandı

Tatbikatın ilk gününde, müttefik unsurları, bazı zor eğitimleri icra etti. Tatbikata katılan Türk denizaltısı ve Türk firkateynine bağlı helikopter ile malzeme ve insan transferi eğitimi yapıldı. İtalyan denizaltısı acil durumda satha çıkış eğitimi yaparken, Alman denizaltısı, deniz karakol uçağı tarafından arama tespit eğitimi icra etti. Müttefik unsurların eğitimleri ilgiyle izlendi.

Türkiye’nin tatbikata güçlü katılımı

NATO’nun planlı yıllık tatbikatlarından Dynamic Manta’ya her yıl istikrarlı şekilde katılan Türkiye, bu yıl üç unsurunu bu tatbikata gönderdi. Tatbikatta, Türk Deniz Kuvvetleri bünyesindeki Gabya sınıfı firkateynlerden TCG Gediz (F-495), Preveze sınıfı denizaltılardan TCG Anafartalar (S-356) ve bir deniz karakol uçağı olmak üzere 3 unsur görev alıyor.

NATO’nun en büyük ve en karmaşık tatbikatı

NATO Marcom Denizaltı Komutanı Tümamiral Thomas Wall, tatbikatın başlaması sebebiyle NATO Deniz Daimi Görev Grubu 2 (SNMG2) sancak gemisi olan ITS Morosini’de bir basın toplantısı düzenledi. Wall, NATO’nun her yıl Orta Akdeniz’de Dynamic Manta ve İngiltere, İzlanda ile Grönland arasında kalan bölgede de Dynamic Mongoose olmak üzere iki denizaltı savunma harbi tatbikatı düzenlediğini belirterek, Dynamic Manta’nın Akdeniz’deki en büyük ve en karmaşık tatbikat olduğunu ve denizden uzaya kadar NATO’nun caydırıcılığına katkıda bulunduğunu söyledi.

Wall, bir gazetecinin Rusya’yı tehdit olarak görüp görmediği sorusuna da “Evet, Rusya’yı en büyük tehdit olarak görüyorum ve NATO ittifakının tüm sebebi bu. NATO için bir diğer tehdit terörist gruplardır ama Rusya birincil tehdittir.” yanıtını verdi. Wall, AA muhabirine ayrıca yaptığı açıklamada da “Türkiye’nin Dynamic Manta’da hem denizaltılara hem de tatbikat ve pratik yapmamıza imkan tanıyan denizaltı savunma harbi kabiliyetlerine katkısından çok memnunum.” dedi.

SNMG2 Komutanı İtalyan Tuğamiral Pasquale Esposito da Türkiye’nin tatbikata ve SNMG2’ye katkısının kayda değer olduğunu söyledi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı