NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yeni NATO üyesi İsveç'i ziyareti sırasında İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, İsveç'in kolektif savunma ve güvenliğe katkılarını överek, NATO'nun Ukrayna'ya sağladığı desteği daha da güçlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

ABD'de 500 Binden Fazla Göçmen Vatandaşlık Yoluyla Statü Kazanabilecek ABD'de 500 Binden Fazla Göçmen Vatandaşlık Yoluyla Statü Kazanabilecek

Avrupa kıtası için güvenlik sorunu haline gelen Ukrayna'daki savaşı değerlendiren Stoltenberg,  "NATO'nun Ukrayna'ya uzun vadeli taahhüdü ne kadar güçlü olursa Ukrayna'daki savaş o kadar yakın zamanda bitebilir." dedi.

Stoltenberg ayrıca Ukrayna'nın "meşru müdafaa hakkı" olduğunu ve bu hakkın "saldıran taraf olan Rusya'nın topraklarındaki meşru askeri hedefleri vurmayı da içerdiğini" ifade etti.

Son dönemde, başta Fransa ve Almanya olmak üzere birçok batılı ülkenin Ukrayna'ya sağladıkları askeri desteği artırma yönünde açıklamalar yaptığını belirten Stoltenberg, bu ülkelerin Ukrayna'ya hibe ettikleri silahların Ukrayna dışında kullanılmasına yönelik kısıtlamaları kaldırmayı düşündüklerini de dile getirdi. 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı