New York Belediye Başkanı Eric Adams, şehrin bu hafta aşırı sıcak hava dalgasıyla karşı karşıya kalabileceğini belirterek, halkı uyardı. 

Brooklyn’deki Acil Durum Yönetim Merkezi’nde basın toplantısı düzenleyen Adams, bu hafta New York’ta hava sıcaklığının 37 santigrat dereceyi aşmasını beklediklerini belirterek, "Haziran ayı için bu hava son derece sıcak. New Yorklular bu sıcağı hafife almamalı." dedi.

Başkan Adams, özellikle evinde klima bulunmayan vatandaşlar için şehir genelinde "soğutucu merkezler" açılacağını duyurdu. A

Adams, ülkede görülen rekor sıcaklıkların iklim değişikliğinin göstergesi olduğuna dikkat çekerek, bu aşırı hava olaylarının artık yaygınlaştığını ve orman yangınlarına yol açabileceğini hatırlattı.

Basın toplantısında New York'ta her yıl 350'den fazla kişinin aşırı sıcaktan öldüğü belirtildi.

ABD'nin kuzeydoğu kesiminin yanı sıra Orta Batı'daki eyaletler de bu hafta aşırı sıcak dalgasına hazırlanıyor.

Japonya, NATO ile Güvenlik İşbirliğini Genişletme Hedefinde Japonya, NATO ile Güvenlik İşbirliğini Genişletme Hedefinde

Ulusal Meteoroloji Servisi'nin yayınladığı uyarılar doğrultusunda, ABD genelinde 70 milyona yakın kişinin sıcak hava uyarısı altında olduğu bildirildi. Özellikle orta batı eyaletlerinde ve kuzeydoğu bölgelerinde sıcaklıkların tehlikeli seviyelere ulaşabileceği belirtildi.

Aşırı sıcaklığın, yüksek basınçlı sistemin aynı alanda uzun süre asılı kalması ve sıcak havayı altında hapsetmesi sonucu ortaya çıkan "ısı kubbesi" etkisinden kaynaklandığı söyleniyor.

Aşırı sıcak hava dalgasının hafta sonuna kadar etkisini sürdüreceği öngörülüyor. Yetkililer, vatandaşların özellikle güneş altında fazla kalmamaları, bol su tüketmeleri ve orman yangınlarına karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıda bulunuyor.


 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı