Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında Norveç Başbakanı Jonas Gahr Store, Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide ile birlikte Filistin devletini tanıma kararını açıkladı. Store, "Norveç hükümeti, Filistin'i bir devlet olarak tanımaya karar verdi" dedi.

Dublin'de basın toplantısı düzenleyen İrlanda Başbakanı Simon Harris, Filistin devletini tanıma kararını duyurdu. Harris, "Bugün İrlanda, Norveç ve İspanya olarak Filistin devletini tanıdığımızı ilan ediyoruz. Şimdi her birimiz bu kararı hayata geçirmek için gerekli ulusal adımları atacağız" dedi.  Harris, "Bu, Filistin'in kendi kaderini tayin etme, kendi kendini yönetme, toprak bütünlüğü ve güvenliği dahil devletlere tanınan tüm haklara sahip olduğu ve bu hakları kullanması gerektiği yönündeki görüşümüzün bir ifadesidir ve aynı zamanda Filistin'in uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini de tanımaktadır." dedi.

BM, İsrail'i "Çocuklara zarar veren ordular" listesine aldı BM, İsrail'i "Çocuklara zarar veren ordular" listesine aldı

Madrid'de konuşan İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de Filistin devletini tanıma kararını teyit etti. Sanchez, Filistin'in 1967 sınırları çerçevesinde tanınmasının, Orta Doğu'da kalıcı bir barışın sağlanması için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Açıklamada, Filistin'in, Avrupa'daki benzer görüşe sahip ülkelerle eş zamanlı olarak, uluslararası hukuka ve ilgili BMGK kararlarına uygun şekilde 1967 sınırlarıyla 28 Mayıs'ta tanınacağı belirtildi.,

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı