İsrail Ordusu Lübnan'ın güneyini yasaklı beyaz fosfor bombasıyla vurdu İsrail Ordusu Lübnan'ın güneyini yasaklı beyaz fosfor bombasıyla vurdu

Norveç ve İspanya'nın başbakanları Oslo'da bir araya geldi. Gerçekleştirilen görüşmenin ardından iki lider, önemli bir diplomatik adım atarak, Norveç'in Filistin devletini tanıma konusundaki hazırlıklarını duyurdu. İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in de desteğiyle bu süreç, Avrupa Birliği'nde geniş bir yankı bulmaya başladı.

Jonas Gahr Store, yaptığı açıklamada, "Norveç, hem Batı Şeria hem de Gazze'yi kapsayacak şekilde demokratik bir Filistin devletini tanımaya hazırdır. Bu süreç, Filistin yönetiminin ve yeni Başbakan'ın da desteğini alarak ilerleyecek" dedi. Store, bölgede kalıcı barışın sağlanması için bu tanımanın zamanlaması ve koşullarının stratejik önem taşıdığını vurguladı.

Pedro Sanchez, Norveç ziyaretini içeren 2 günlük Avrupa turuna çıkmıştı. Bu tur kapsamında Filistin devletinin tanınması için AB ülkeleri nezdinde girişimlerde bulunan Sanchez, Norveç ile birlikte bu sürecin öncüsü olacaklarını belirtti.

Kaynak: (İLKHA)