TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Gazze'de yaşanan insanlık dışı saldırılara karşı sert bir şekilde tepki gösterdi. İsrail'in saldırgan tavrını kınayan Kurtulmuş, Gazze'de yaşanan katliamın sorumlusu olarak Netanyahu'yu işaret etti ve uluslararası savaş suçları mahkemesinde hesap vermesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan ile Görüşecek Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tanzanya Cumhurbaşkanı Hassan ile Görüşecek

Kurtulmuş, Gazze'de sivil insanlara yönelik yapılan saldırıları "gaddarca katliam" olarak nitelendirdi. Özellikle Refah Sınır Kapısı'na sığınan insanlara yönelik yapılan tehditlerin Netanyahu'yu sonu belirsiz bir yola soktuğunu vurguladı. İsrail'in savaş suçlarına karşı sessiz kalmamanın önemine değinen Kurtulmuş, uluslararası arenada bu tür suçların hesap verilmesi gerektiğini vurguladı.

TBMM Başkanı, İsrail'in işlediği savaş suçlarının uluslararası mahkemelerde ele alınması gerektiğini belirtti. Netanyahu'nun, savaş suçlusu olarak uluslararası mahkemelerde hesap vermesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, bu konuda uluslararası toplumun sessiz kalmaması gerektiğini vurguladı.

Kurtulmuş, İsrail'in işlediği suçlara sessiz kalan ve hatta destek veren ülkelerin artık bu tutumlarını gözden geçirmeleri gerektiğini ifade etti. İsrail'in saldırgan politikalarına destek veren ülkelerin de sorumluluğunun olduğunu belirten Kurtulmuş, uluslararası toplumu İsrail'in işlediği suçlara karşı tavır almaya çağırdı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı