Nvidia'nın 2024 mali yılının dördüncü çeyreğine ait finansal raporlarına göre, şirketin geliri yıllık yüzde 265 artışla 22,1 milyar dolara çıkarak rekor seviyeye ulaştı. Bu muazzam artış, piyasa beklentilerinin de ötesinde gerçekleşti.

Geçen senenin aynı dönemine kıyasla gelirini yüzde 22 artıran Nvidia, önceki çeyrekte 6,1 milyar dolar gelir elde etmişti. Piyasa beklentisi ise şirketin bu dönemdeki gelirinin 20,6 milyar dolar olacağı yönündeydi.

Nvidia'nın net karı da çarpıcı bir artış gösterdi. Şirketin net karı, yıllık yüzde 769 artarak 12,29 milyar dolara yükseldi. Bu, geçen yılın aynı döneminde elde edilen 1,41 milyar dolarlık karın oldukça üzerinde bir rakam.

Nvidia'nın Kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) Jensen Huang, şirketin finansal başarısına ilişkin yaptığı açıklamada, "Hızlandırılmış bilgi işlem ve üretken yapay zeka kritik eşiğe ulaştı. Talep dünya çapında şirketler, endüstriler ve ülkeler genelinde artıyor." dedi.

Türkiye’de Siber Güvenlik Kalkanı: 330 Bin Tehdit Engellendi Türkiye’de Siber Güvenlik Kalkanı: 330 Bin Tehdit Engellendi

Yapay zeka çiplerine olan talebin devam etmesiyle birlikte Nvidia'nın hisse değerleri yılın başından bu yana yüzde 36'nın üzerinde artış gösterdi. Şirketin piyasa değeri ise 1,67 trilyon dolara ulaştı. Bu durum, şirketin sektördeki güçlü konumunu bir kez daha kanıtlıyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı