Yarıyıl tatili yarın başlıyor. Öğrenciler, 15 günlük tatilin keyfini çıkaracak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğrencilerin tatilini daha verimli ve eğlenceli geçirmeleri için önemli bir karar aldı. Bakanlık, 81 ilin valiliğine gönderdiği yazıyla, yarıyıl tatilinde öğrencilere test çözme, özet çıkarma gibi ev ödevleri verilmeyeceğini bildirdi.

Öğrencilerin gelişimine katkı sağlayacak etkinlikler

MEB, ev ödevi yerine öğrencilerin, sanatsal, kültürel, sportif ve bilimsel faaliyetlere katılmalarının teşvik edilmesini istedi. Bakanlık, ayrıca öğrencilerin yaşlarına uygun şekilde aileleriyle yapabilecekleri etkinliklerle kaliteli zaman geçirmelerine yönelik etkileşimli dijital rehber kitaplar hazırladı. Bakanlık, karnelerin, çocukların gelişimini takip etmenin yanında hangi alanlarda güçlü veya desteğe ihtiyacının olduğunu anlamak için kullanabilecek bir araç olarak görülmesi gerektiğini de hatırlattı.

"Merdiven Altı" Kurslara Büyük Darbe: 80 Milyon Lira Ceza "Merdiven Altı" Kurslara Büyük Darbe: 80 Milyon Lira Ceza

Bakan Tekin’den illere talimat

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin imzasıyla illere, 2023-2024 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatiline ilişkin yazı gönderildi. Yazıda, okullarda gerçekleştirilen eğitim öğretim faaliyetlerinin etkili, kalıcı ve verimli olabilmesinin, öğrenci, öğretmen ve velilerin yıl boyunca işbirliği içerisinde çalışmalarına bağlı olduğu vurgulandı. Yazıda, okul dışı zamanlardaki eğitim öğretim ve sosyal faaliyetlerin sürdürülmesinin ve bu faaliyetlerin okul içi öğrenmelerle bütünlük içinde olmasının, öncelikle velilerin öğrencilere desteğiyle mümkün olduğu ifade edildi.

Ailemle Oynuyorum, Okuyorum Yarıyıl Tatil Kitabım

Öte yandan MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğünce, Bakanlığın illere gönderdiği yazı doğrultusunda, yarıyıl tatilinde ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik pek çok etkinliğin gün gün yer aldığı “Ailemle Oynuyorum, Okuyorum Yarıyıl Tatil Kitabım” hazırlandı. Tatil kitabında, çocukların dil öğrenimi başta olmak üzere düşünme becerileri ve yeteneklerinin gelişiminde oyun yoluyla öğrenmelerine vurgu yapıldı ve her güne bir oyun önerisi hazırlandı. Bu kapsamda kitapta, öğrencilerin aileleriyle keyifli vakit geçirebilmeleri için yarıyıl tatili sürecinde her gün için ayrı planlanan “oyun”, “hikaye”, “masal”, “şiir”, “atasözü”, “bilmece”, “bulmaca”, “tekerleme” ve “fıkra” gibi başlıklarda farklı etkinliklere yer verildi. Etkileşimli dijital kitapta, seslendirilmiş masallar ile masal şarkılarını da dinlemeye olanak sağlandı.

Kaynak: AA