İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamaya göre, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde yürütülen "Mahzen-39" operasyonları sonuç verdi. Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Diyarbakır merkezli olarak Ankara, Bingöl, Antalya, Aydın, Bursa, Çorum ve Kahramanmaraş illerinde operasyonlar düzenledi.

Emeklilere KYK Yurtları Bir Ay Boyunca Ücretsiz! Emeklilere KYK Yurtları Bir Ay Boyunca Ücretsiz!

Bakan Yerlikaya, operasyonların neticesinde organize suç örgütünün çökertildiğini ve 33 şüphelinin yakalandığını belirtti. Operasyonların başarıyla sonuçlanmasının önemine vurgu yapan Yerlikaya, organize suç örgütlerine karşı kararlı bir mücadele yürütüleceğini ifade etti.

Yerlikaya, operasyonun ayrıntılarına da değinerek, şüphelilerin Sur bölgesinde faaliyet gösteren esnafların iş yerlerine çökmeye çalıştıklarını ve zorluk çıkaran esnafların iş yerlerini kurşunladıklarını açıkladı. Örgütün, baskı ve şiddet kullanarak mağdur esnafları şikayetlerinden vazgeçirmeye çalıştığını ve Sur bölgesinde vatandaşlar üzerinde baskı kurarak isim yapmaya çalıştığını belirtti.

Operasyon kapsamında 14 ruhsatsız tabanca, 2 otomatik tabanca, 2 av tüfeği ve çok sayıda fişeğe el konulduğunu da bildiren Bakan Yerlikaya, operasyonun detaylı incelemelerinin devam ettiğini ve suç örgütünün faaliyetlerine ilişkin daha fazla bilgi edinildikçe kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı