Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollardaki önemli bir değişikliği duyurarak, gişesiz ve bariyersiz ulaşım dönemine geçtiklerini açıkladı. Bakan Uraloğlu'nun yaptığı yazılı açıklamaya göre, 106 gişeden 20'si Serbest Geçiş Sistemi'ne dönüştürüldü, geriye kalan 86 gişede de bu sistem devreye alınacak.

Bakan Uraloğlu, bu önemli adımın nedenini gişe şerit seçme zorunluluğu ve hız düşümü nedeniyle gişeler öncesinde oluşan trafik akış düzensizliğini ortadan kaldırmak olarak belirtti. Serbest Geçiş Sistemi ile trafik akışının kesintisiz devam etmesini sağlamayı amaçladıklarını ifade eden Uraloğlu, "Amacımız vatandaşlarımızın yaşadığı trafik sorunlarını minimum seviyeye düşürmek. Bu noktada bakanlık olarak ne yapmamız gerekiyorsa o adımları atacağız" dedi.

Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı Rekabet Kurulu, Nestle Türkiye’yi 347 Milyon Lira ile Cezalandırdı

2024_02_ural4-4

İstanbul'da özellikle trafiği hızlandırmak amacıyla bu sistemi hayata geçirdiklerini belirten Bakan Uraloğlu, İstanbul'da yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi. "Gözbebeğimiz İstanbul'da en büyük problemlerden biri trafik dedik ve bu noktada ne yapılması gerekiyorsa yapmak için kolları sıvadık. Gişelerde ödeme alma noktasında yaşanan trafik problemini takip ettik. Arkadaşlarımızla 'bu noktada neler yapabiliriz' diye çalışmalar yaptık ve Serbest Geçiş Sistemi'ni devreye almaya karar verdik" açıklamasında bulundu.

Uraloğlu, İstanbul'da Mahmutbey, Çamlıca, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Kurtköy ve Şekerpınar gişelerini Serbest Geçiş Sistemi'ne dönüştürdüklerini belirtirken, önümüzdeki günlerde İstanbul'un 5 farklı gişe bölgesinde daha uygulamayı planladıklarını ve ihale hazırlıklarına devam ettiklerini açıkladı. Bu adımların trafiği hızlandırmayı ve sorunları minimize etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Uraloğlu, saha düzenleme çalışmalarına da devam ettiklerini kaydetti.

2024_02_ural4-1

2024_02_ural4-5

Kaynak: AA