Pentagon Sözcü Yardımcısı Sabrina Singh, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Gazze'ye insani yardımların deniz yoluyla ulaştırılması amacıyla inşa edilen geçici limanın tamamlandığını duyurdu. Ancak şiddetli rüzgar ve dalga nedeniyle limanın yerleştirileceği Gazze sahiline taşıma işleminin askeri deniz vasıtalarının bekletildiği İsrail'in Aşdod Limanı'nda gerçekleştirileceğini belirtti.

Lübnan 3 Günlük Yas İlan Etti Lübnan 3 Günlük Yas İlan Etti

Singh, geçici limanın bu hafta sonuna kadar Gazze sahiline getirilmesinin planlandığını ve ilk etapta 8 kamyonla çalışmaya başlayacağını, tam kapasiteye ulaştığında ise 150 yardım kamyonunun kullanılabileceğini ifade etti. ABD ve diğer ülkelerden toplanan insani yardımların Güney Kıbrıs'taki limandan The Sagamora adlı bir nakliye gemisiyle Gazze'ye taşınacağını paylaştı.

Singh, insani yardımların kara yoluyla ulaştırılmasının tercih edilen yöntem olduğunu ve Gazze'deki insanların zor durumda olduğunun farkında olduklarını belirtti. Ancak kara geçişlerinin açılması ve yardımların aktığı bir ortamın oluşturulmasının en iyi çözüm olduğunu vurguladı.

Ayrıca, İsrail'in Gazze'nin Refah bölgesine gerçekleştirdiği kara saldırısıyla ilgili sorulara yanıt veren Singh, Refah bölgesine geniş çaplı bir müdahaleyi desteklemediklerini ifade etti. İsrail'in bu saldırıyı Hamas'ın Gazze'ye silah sokmasını engellemek için sınırlı bir operasyon olarak açıkladığını belirtti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı