Emeklilik sistemi dahilinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan maaş ödemesi almak isteyenlerin yaş, sigortalılık süresi ve prim ödemesi gibi şartları sağlamaları gerekmektedir. Bu şartları kendi hizmet dökümleri kapsamında sağlayan herkes Sosyal Güvenlik Kurumu’na emeklilik dilekçesi vererek maaşının bağlanmasını sağlayabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı Hazine ve Maliye Bakanlığı, 19 KİT Özelleştirme İddialarını Yalanladı

Emeklilik şartlarını sık sık gündeme getiren Sosyal Güvenlik Kurumu, son olarak milyonlarca prim ödeyicisini yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Hali hazırda prim ödemeye devam eden veyahut da hayatının bir döneminde sigortalı olarak çalışmış olup prim ödemesi işvereni tarafından gerçekleştirilmiş olan vatandaşlara seslenen kamu kurumu, arzu edilmesi durumunda para iadesinin talep edilebileceğini bildirdi.

YAZILI BAŞVURU YAPAN İADE ÖDEMEDEN YARARLANABİLECEK

t25_toplu-para-iadesi-alabili-448

Emeklilik sisteminin işleyişinden sorumlu olan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermeye devam eden Sosyal Güvenlik Kurumu, nakit sıkışıklığı içerisinde olan milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren bir açıklamada bulundu. Emekli adaylarına fazla prim ödemelerinin iade edildiğini belirten kamu kurumu, detayları aktardı.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmış olan resmi açıklamaya göre her bir işveren tarafından ayrı ayrı ödenen primlerin toplamda belirlenmiş olan kazanç limitini aşması durumunda, ilgili kişiye fazla tutar geri ödenecektir. Bu durum emeklilik şartlarını sağlayamayacağını düşünen ve bu kapsamda sistemden ayrılmak isteyen kişiler için de geçerlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim iadesi hizmeti almak isteyen vatandaşların, bağlı bulundukları SGK İl/ İlçe Müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Dilekçe ile yapılmış olan başvurunun olumlu değerlendirilmesi durumunda ilgili tutar, kişinin hesabına aktarılacaktır.

HESAP “YÜZDE 7,5” ÜZERİNEN YAPILIYOR

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP), Sosyal Güvenlik Kurumu’na yatırılıyor. O oran her ne kadar yüzde 30 olsa da işçi bunun yalnızca 7,5’lik kısmından yararlanabiliyor. Yani birden fazla işverene bağlı olarak çalışan işçiler fazladan yatırılan primlerinin yalnızca yüzde 7,5’lik kısmı için iade talebi oluşturabiliyorlar.

Kaynak: (Haber Merkezi)