Rusya Merkez Bankası, faiz indirimi için adımlarını planlıyor. Başkan Elvira Nabiullina, bankanın politika faizini yüzde 16 seviyesinde sabit tutma kararının ardından yaptığı açıklamada, faiz indirimi için ne zaman başlayacaklarına yönelik çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

Nabiullina, faiz indiriminin kademeli ve yumuşak bir şekilde gerçekleşeceğini belirterek, “Enflasyonun hızlı şekilde yavaşlamaktan ziyade, kademeli olarak soğumasından bahsettiğimiz için faiz indiriminin de daha yumuşak, ardışık adımlar şeklinde yapılacağını düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

Rusya ekonomisinde resesyon tehlikesi olmadığını vurgulayan Nabiullina, meslektaşlarıyla yapılan istişarelerde faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceğine ilişkin çeşitli görüşler olduğunu ancak çoğunluğun bunun yılın ikinci yarısında gerçekleşeceğini düşündüğünü aktardı.

Ayrıca, Rusya Merkez Bankası'nın döviz kazançlarının zorunlu satışına ilişkin kararın uzatılması gerektiğine dair bir zorunluluk görmediklerini belirten Nabiullina, bu tedbirin döviz kurunun istikrara kavuşturulması amacıyla alındığını ancak öneminin diğer tedbirlere göre daha az olduğunu ifade etti.

Motorin Fiyatlarında Beklenen İndirim: Piyasalar Nefes Alıyor Motorin Fiyatlarında Beklenen İndirim: Piyasalar Nefes Alıyor

Rusya Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve ekonomik kararları, Rusya'nın ekonomik durumu ve dünya piyasaları üzerinde önemli etkilere sahip olabilir.

Kaynak: AA