Sakarya’da faaliyet gösteren ÖZBİR firması, İsviçre Devlet Demiryolları için yeni nesil akıllı demiryolu bakım araçlarını üretecek. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, teslim töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin raylı sistem üreticileri arasında en üst sınıfta yer aldığını söyledi.

Dövizle Ödeme Yasağı Esnetildi: İşte Yeni Kararın Detayları Dövizle Ödeme Yasağı Esnetildi: İşte Yeni Kararın Detayları

Türkiye’nin raylı sistem vizyonu

Bakan Uraloğlu, son 22 yılda demiryollarına 22,1 milyar dolar yatırım yaptıklarını, demiryolu ağını 14 bin 165 kilometreye çıkardıklarını ve hızlı tren ağı inşa ettiklerini belirtti. Uraloğlu, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ve MARMARAY ile Asya ile Avrupa arasında kesintisiz demiryolu ulaşımını sağladıklarını, Ankara-İstanbul Süper Hızlı Tren Hattı ve Kuzey Marmara Hızlı Tren Hattı projelerini de gündeme aldıklarını kaydetti.

Milli ve yerli tren setleri

Uraloğlu, Türkiye’nin saatte 160 km hıza sahip ‘Yeni Sakarya’ ismini verdikleri ilk milli ve yerli elektrikli tren seti projesinde 2 prototip seti tamamladıklarını, seri üretime başladıklarını ve 2030 yılına kadar 56 set üreteceklerini açıkladı. Uraloğlu, saatte 225 km hıza sahip milli elektrikli hızlı tren seti projesinde de tasarım çalışmalarının son aşamaya geldiğini, 2024 yılında prototip üretimin tamamlanacağını bildirdi. Uraloğlu, milli banliyö tren seti, milli elektrikli anahat lokomotifi ve ihtiyaç aküsü bataryalı metro aracı projelerinde de önemli mesafe kat ettiklerini ifade etti.

ÖZBİR’in başarısı

Uraloğlu, Türk firmalarının raylı sistem sektöründe neleri başarabileceklerini gösterdiklerini, ÖZBİR’in de bunlardan biri olduğunu söyledi. Uraloğlu, ÖZBİR’in Gaziray Milli Banliyö ve Milli Elektrikli Tren Seti projelerinde önemli paydaşlardan biri olduğunu, 17 yıldır demiryolu sektöründe kazandıkları tecrübe ve 6 farklı ülkede bitirdikleri işlerle ülkeye büyük katkılar sağladıklarını vurguladı. Uraloğlu, ÖZBİR’in İsviçre Devlet Demiryolları için üreteceği 8 yeni nesil kataner hattı monte ve demonte aracı ile 28 adet vinçli yol bakım aracı projeleri ile toplamda ülkeye 7 milyon euro değerinde katma değer sağlayacağını duyurdu.

 

Kaynak: (İLKHA)