Şehid Hasan Saklanan on binlerin katılımıyla defnedildi Şehid Hasan Saklanan on binlerin katılımıyla defnedildi

Her sene bayram öncesinde yaşanan yoğunluklar, Şanlıurfa Otogarı'nda esnafı umutlandırıyor. Ancak bu yıl, bayram öncesinde beklenen yoğunluklar gerçekleşmemiş ve otogar durgun bir dönem geçirmiş.

Otogar esnafı, bayram öncesindeki durgunluğu ve azalan iş hacmini endişeyle izlerken, umutlarını bayramdan sonraki döneme bağlamış durumda. Havaların ısınması ve tatil sezonunun başlamasıyla birlikte işlerinin açılacağına inanan esnaf, geçmişteki yoğun günleri özlemle anıyor.

Şanlıurfa'dan gidişlerde herhangi bir yoğunluk yaşanmazken, gelişlerde ise hala hareketlilik olduğunu belirten otogar esnafı, önlerindeki günler için umutlu olduklarını dile getirdi.

Otogar esnafı Mahmut Aynur, "Şu ana kadar bir durgunluk var. Ara tatil 9 gün olmasına rağmen hayat şartları insanları kendi yerinde kalma tercihine itiyor. Otogar durgunluk seviyesinde, kimse bir yere gitmiyor. Yolcu şu an için yok ama ayın 12-13'ü gibi büyük bir potansiyel bekliyoruz. Geçen sene de aynı bu şekildeydi, teraziye koyarsak hemen hemen bu sene veya geçen sene aynı. Otogar esnafının yolcu olmadığı zaman sorunu olur, arz talep meselesi. Yolcu olduğu zaman işimiz düzelir, yolcu olmadığı zaman işimiz düzelmez. Bu söylediklerim her sektör için geçerlidir." şeklinde konuştu.

Bayramdan sonra sefer sayılarının artacağını ifade eden Reşat Kaya ise, "Bayram öncesi şu an yoğunluk yok. Bayağı bir durgun ama bayramdan sonra yoğunluk başlar. Tatil de 9 gün oldu ama yoğunluk tatilden sonra başlar diye düşünüyoruz. Her sene bu şekildedir. Bayramdan önce çok yoğunluk olmuyor ama bayramdan sonra yoğunluklar başlıyor. Otobüs seferlerinin dönüşleri genelde dolu oluyor. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerden tatil dönüşleri yoğun oluyor. Otogar esnafının sıkıntıları yoğunluk olmadığı için başlıyor." şeklinde konuştu.

Bu yıl beklenenden az bir yoğunluk yaşandığını belirten Halil Tatlı, "Bayram yoğunluğu eski yıllara nazaran az. Malum ekonomik koşullardan dolayı millet memleketine gidemiyor. Bugün tatil başlangıcının ilk günü, normalde ek sefer açması gereken firmalar normal seferlerine devam ediyor ve boşlukları da var. Önceki senelere nazaran eski yoğunluk yok. Terminalin durumunu zaten siz de görüyorsunuz, okullar tatil oldu ama bütün araçlarda mutlaka 3-5 tane boşluk var. Normalde her firma gideceği güzergaha ek sefer açardı ama bu sene öyle bir şey olmadı. Bilet fiyatları yüzde 40 zamlandığı için eskiye nazaran otobüs seferlerinde bayağı bir düşüş oldu. Her firma 10-15 sefer düzenliyor ama bayramlarda ekstra açtığınız seferleri açamıyoruz. Eski günleri arıyoruz." şeklinde konuştu.

Bayramın son günlerinde yoğunluk olacağını öngören Hüseyin Demir Parmak ise, "İnşallah yavaş yavaş işlerimiz açılıyor. Bayram dönüşü otobüslerde yer yok. Buradan otobüsleri çıkartıyoruz otobüslerin gelişleri dolu geliyor. Bayram tatilinden dönüşünde otobüslerimiz dolu geliyor. Aile ve akrabalarını ziyaret etmeye gidenlerin dönüşü olduğu için bayramın son günleri yoğunluk olacak. Şimdiden biletlerini alsınlar, bayramdan sonra boş yer bulamazlar. Ek servislerimiz bile şimdiden dolmaya başladı. Geçen sene de durum iyiydi. Yazın işlerimiz biraz daha iyi oluyor, kışın aksiliklerden dolayı bazen otobüsler çalışmıyor." dedi.

Şanlıurfa Otogarı'nda yaşanan bu gelişmeler, hem esnafın beklentilerini yansıtıyor hem de vatandaşların seyahat alışkanlıklarındaki değişimleri gösteriyor.

Kaynak: (İLKHA)