Şanlıurfa'da tarım arazilerinde yapılan anız yakma işlemleri büyük çevresel ve ekonomik zararlara yol açıyor. Son 2 haftada 206 kişiye yaklaşık 14 milyon lira para cezası kesildi.

Şanlıurfa Valiliği tarafından yapılan açıklamaya göre, anız yakılması sadece tarımsal verimi düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda çevredeki canlıların yaşamını tehdit ediyor ve yangın riski oluşturuyor. Vali Hasan Şıldak, bu uygulamanın artık kabul edilemez bir noktaya geldiğini belirtti.

Şanlıurfa'da da hasadı yapılmış olan ekin tarlalarında anız yakılması büyük sorun oluşturuyor. Toprağın içinde bulunan canlıların ve organizmaların ölümüne, toprağın verimsizleşmesine sebep olan anız yakılması yapılan bütün uyarılara rağmen maalesef çiftçilerimizin başvurmaya devam ettikleri gereksiz bir uygulama olarak çıkıyor.

Vali Şıldak, Şehit ve Gazi Aileleri ile Bir Araya Geldi Vali Şıldak, Şehit ve Gazi Aileleri ile Bir Araya Geldi

Sadece anız yakılan tarlayla sınırlı kalmayıp komşu tarlalara sıçrayan, hatta ekili alanlar ve bu alanlarda bulunan tarım araç ve gereçleri ile yerleşim yerlerinin yanmasına sebep olan, böylelikle çiftçilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden anız yakılması olaylarına karşı Şanlıurfa'da önlemler alınıyor.

Vali Hasan Şıldak konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, anız yakılmasına kesinlikle göz yummadıklarını, çünkü tarımsal açıdan faydası olmayan bu davranışların başkalarının arazilerine, araç gereçlerine zarar verdiğini, birçok arazide ekinlerin yandığını, hatta yerleşim yerlerinin tehdit altında kaldığını, insanların yaralandığını, komşu illerde olduğu gibi hayatını kaybettiğini belirterek bütün çiftçiler ve vatandaşların yaz aylarının sıcağında tarım arazilerinin, meraların ve ormanlık alanların yangından korunması konusunda duyarlı olmalarını istedi. Her anız yakan hakkında mutlaka idari ve adli işlem yapıldığını söyleyen Vali Şıldak, yanan alanın büyüklüğüne göre yangına sebep olanlara para cezası uygulandığını ifade etti.

Son 2 haftada 206 kişi hakkında toplam 15 bin 715 dekar alanın anız yakma sonucunda zarar görmesi üzerine yaklaşık 14 milyon TL para cezası uygulandığını bildiren Şıldak, bu konuda kontrol ve denetimlerin aralıksız olarak süreceğini, anız yakanların cezasız bırakılmayacağını sözlerine ekledi. 

Kaynak: (İLKHA)