Ülkemizin en önemli şehirleri arasında yer alan, yalnızca kültürel ve tarihi mirasları ile değil doğal güzellikleri ile de öne çıkan Şanlıurfa, tüm bu özellikleri ile sanata da ilham vermiştir. Öyle ki birçok filmin çekimi, Şanlıurfa’da tamamlanmıştır.

Doğal güzellikleri, insanı, misafirperverliği ve daha pek çok özelliği ile her sene hem yerli hem de yabancı turistlere ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da hangi filmlerin çekildiğini merak edenler için bir liste oluşturuldu. Aralarında ödüllü filmlerin de yer aldığı o liste, gündeme bomba gibi düştü.

EFSANE FİLM ‘EŞKIYA’ ŞANLIURFA’DA ÇEKİLDİ

Türk sinema tarihinin en beğenilen projeleri arasında yer alan Eşkıya, günümüzde halen önemli eserler arasında gösterilmektedir. Başrollerini Şener Şen ile Uğur Yücel’in paylaştıkları film, 1996 yılı yapımıdır. Yönetmen koltuğunda Yavuz Turgul’un oturduğu Eşkıya 1996- 1997 sezonunda toplamda 2 milyon 568 bin 339 kişi tarafından seyredilmiştir. Gişe istatistiklerine göre film, 1996- 2001 yılları arasında Türk sinemasının en yüksek hasılatını elde eden yapımı olarak kayda geçmiştir. Filmin çekimleri, İstanbul ve Şanlıurfa’da gerçekleştirilmiştir.

Antalya'da Tatil Amaçlı Kullanılan Bungalov Evler Alevlere Teslim Oldu Antalya'da Tatil Amaçlı Kullanılan Bungalov Evler Alevlere Teslim Oldu

ŞANLIURFA’DA ÇEKİLEN FİLMLER

Söyleyin_Anama_Ağlamasın_1950_film_afişi

Çekimleri Şanlıurfa ilinde gerçekleştirilmiş olan bazı filmler ve o yapımların özellikleri şu şekildedir:

- Söyleyin Anama Ağlamasın: Hüseyin Peyda’nın yapımcı- yönetmen ve senarist koltuklarında oturduğu film, Örmen Filmin yapımcılığında vizyona girmiştir. Bu film, çekimleri Şanlıurfa ilinde gerçekleştirilmiş olan ilk film olarak bilinir. Filmin yapım yılı, 1950’dir.

- Adressiz Sorgular: Mustafa Diyar Demirsoy ve Mehmet Ali Gündoğdu’nın yönetmenliğinde Şanlıurfa ilinde çekilmiş olan film, 2005 yılı yapımıdır. Filmin kadrosunda; Sibel Erkan, Nihat Nikerel, Sırrı Elitaş, İlyas Salman, Meral Zeren gibi isimler yer almıştır.

- İki Dil Bir Bavul: Çekimleri Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Demirci Köyü’nde gerçekleştirilmiş olan film, 2008 yılında vizyona girmiştir. Orhan Eskiköy ile Özgür Doğan’ın yönetmeliğinde çekilmiş olan filmin kadrosunda Rojda Huz, Emre Aydın ve Zülküf Yıldırım gibi isimler yer almıştır.

- Yol: Senaryosu Yılmaz güney tarafından kaleme alınmış olan 1981 yılı yapımı film, 18 yıl boyunca Türkiye’de yasaklı konumda kalmıştır. Cannes Film Festivali’nde büyük ödüle layık görülen efsane yapımda Tarık Akan, Şerif Sezer, Halil Ergün, Meral Orhonsay gibi isimler rol almıştır.

- Leyla ile Mecnun: Yönetmen koltuğunda Halit Refik’in oturduğu 1983 yılı yapımı filmde; Orhan Gencebay, Gülşen Bubikoğlu, Yılmaz Köksal ve Hüseyin Peyda gibi isimler rol almıştır. Filmin çekimleri Şanlıurfa’da tamamlanmıştır.

Kaynak: (Haber Merkezi)