Şanlıurfa Müftülüğü, 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' Toplantısında Şanlıurfa Müftülüğü, 'Devlet Teşvikleri Tanıtım Günleri' Toplantısında

Şanlıurfa'da bir yıl önce meydana gelen 6 Şubat depremleri, AFAD ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri için unutulmaz anılara sahne oldu. Yapılan arama kurtarma çalışmalarında 144 kişi canlı olarak kurtarılırken, 181 kişinin cansız bedenine ulaşıldı.

Şanlıurfa Afet Yönetim Merkezi Şube Müdür Vekili Mehmet Ali Urluk, depremin diğerlerinden farklı ve yıkıntısının büyük olduğunu belirterek, "Bize umut bağlayanları göz önüne aldığımız zaman kendi ailemizi ikinci plana aldık ve tüm ekip arkadaşlarım aynı hassasiyeti gösterdi" dedi.

Depremde evde yakalanan Urluk, ailesini ve binadakileri tahliye ederek AFAD Merkezi'ne hızlı bir şekilde ulaştıklarını ifade etti. Ekipler, enkaz altından çıkan cesetlerin acısını en derinden yaşadıklarını belirtti.

AFAD Arama Kurtarma Teknisyeni Muhammet Göktaş, görev aldıkları bölgelerde enkazdan 33 kişiyi sağ çıkardıklarını söyledi ve "İnsanları kurtardığımız zaman içimizde inanılmaz bir sevinç fırtınası kopuyordu. Bugün bile kurtardığımız kişiler ve yakınları bizi ziyaret edip teşekkür ediyorlar" şeklinde konuştu.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Ahmet Nur Asoğlu ise ekiplerin duygu dolu anları unutamadığını, kendi ailelerini bile unutarak arama kurtarma çalışmalarına yoğunlaştıklarını belirtti. İtfaiye personeli, enkaz altından çıkan depremzedelerle aralarında geçen duygusal diyalogları hala hatırlıyor.

AA-20240131-33576689-33576680-6_SUBAT_DEPREMLERININ_BIRINCI_YILI_SANLIURFA_AFAD_VE_ITFAIYE_EKIPLERI_DEPREMDE_YASADIKLARINI_ANLATTI-min

Kaynak: AA