Şanlıurfa'da 2024 yılı faaliyet planı çerçevesinde büyük ölçekli bir bölge tatbikatı düzenlendi. Tatbikata, kamu hastaneleri, özel hastaneler ve üniversite hastanesi dahil toplam 21 hastane katıldı. İl AFAD Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı'ndan toplam 783 personel yer aldı.

Tatbikat, Yerel Düzey Sağlık Çalışma Grubu Operasyon Planı ve Hastane Afet ve Acil Durum Planları kapsamında düzenlendi. Senaryo gereği, deprem, hastane yangınları, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer (KBRN) vakası, çoklu trafik kazası ve sınır çatışması gibi çeşitli acil durumlar canlandırıldı. Bu kapsamda, 783 personel ile 20 ambulans, 7 UMKE aracı, bir haberleşme tırı, bir kamyon, bir arama kurtarma aracı, 2 servis aracı, bir forklift, 4 AFAD aracı, 4 emniyet aracı, 2 askeri araç ve 3 itfaiye aracı kullanılarak toplam 113 yaralıya müdahale edildi.

Kısas'ta Bağlama Kursu ile Aşıklık Geleneği Canlanıyor Kısas'ta Bağlama Kursu ile Aşıklık Geleneği Canlanıyor

Yerel Düzey Sağlık Çalışma Gurubu Operasyon Planı ve Hastane Afet Ve Acil Durum Planları kapsamında her yıl düzenlenen "en az 1 masa başı 1 saha" tatbikatlarını bu yıl deprem konulu tatbikat ile ardından meydana gelen hastane yangınları, KBRN vakası, çoklu trafik vakası ve sınır çatışması, ortak ve eş zamanlı senaryosuyla yapıldı.
 

Kaynak: (İLKHA)