Kitap Vakfı öncülüğünde Rabia Meydanı’nda toplanan vatandaşlar Kudüs şehidi Urfalı Hasan Saklanan’ı andı ve İsrail’e tüm ilişkilerin kesilmesi için basın açıklaması düzenledi.


İsrail’in Gazze’de Filistin halkına yönelik saldırıları her gün artarak devam ediyor. Binlerce masum insan ve çocuğun hayatını kaybettiği bu soykırıma Şanlıurfalılardan tepkiler sürüyor. 


Kudüs şehidi Şanlıurfalı Hasan Saklanan’ın anıldığı etkinlikte İsrail'le ticaretine kesilmesi istendi.


Basın açıklamasını Kitap Vakfı Başkanı Av. Mustafa Fuad Balıkçı okudu.

Şanlıurfa Valiliğinde başıboş hayvanlarla ilgili toplantı yapıldı Şanlıurfa Valiliğinde başıboş hayvanlarla ilgili toplantı yapıldı


Balıkçı, Gazze’deki katliamı nedeniyle İsrail’i kınayan etkinlikleri yapmayı sürdürdüklerini vurgulayarak, 30 Nisan’da işgalci İsrail tarafından şehit edilen Şanlıurfalı imam Hasan Saklanan’ı andı. Balıkçık,

“Hasan Saklanan kardeşimiz, büyük bir cesaret ve adanmışlık örneği sergileyerek, Kudüs’te, Mescid-i Aksa yakınlarında, işgalci rejim askerlerine karşı verdiği mücadelede şehit düştü. Rabbim Hasan Hocamızın şehadetini kabul etsin” dedi.

D0C20C0A Ed59 42Fe 87F5 0C8Fc1B51Bec


İsrail’le ticaretin kesilmesine yönelik çağrıların da karşılık bulduğunu kaydeden Balıkçı, “Katliamın üzerinden 6 ay geçtikten, 33 bin şehit ve 70 binin üzerinde yaralıdan, işgalci rejimle ilişkileri ve ticareti bizim gibi eleştirenlere yönelik bir sürü karalama ve iftiradan sonra ticaretle ilgili kısmi bir sınırlama, bir ay sonra yani katliamın üzerinden 7 ay geçtikten sonra da tümüyle durdurma kararı alındı.
Bu da bize gösteriyor ki emeklerimiz ve mücadelemiz boşa gitmiyor, ısrarla isteyince hükümet yanlışından dönmek zorunda kalıyor.


Bu kararı olumlu ama yetersiz buluyoruz, çünkü katliam halen devam ediyor, o halde yapılması gereken, ticaret dışındaki ilişkilerin de gözden geçirilmesidir.
Bu kararın alınmasındaki katkınızdan dolayı size ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Fuad Balıkçı, “Bir an önce işgalci rejimle siyasi, askeri, diplomatik, sosyal ve kültürel bütün ilişkileri sonlandırın. İncirlik ve kürecik başta olmak üzere Amerika ve NATO’nun bütün üslerini kapatın” ifadelerini kullandı.

Muhabir: MEHMET MEKİ AKGÜL