Şanlıurfa’da 81 ilden gelen yüzlerce firmanın katıldığı 12. Gıda ve Yöresel Ürünler Fuarı, Karaköprü 11 Nisan Fuar Merkezi’nde açıldı. Fuarda yöresel lezzetler, hediyelik eşyalar, tekstil, giyim ve el sanatları ürünleri satışa sunuldu. Fuar, 19 Şubat tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Gülpınar'ın burs kriterleri belli oldu Gülpınar'ın burs kriterleri belli oldu

Fuarda stand açan yöresel ürün üretici ve satıcıları, ziyaretçilerden yoğun ilgi gördüklerini belirttiler. Farklı illerden getirdikleri yöresel ürünleri tanıtan ve tadan üretici ve satıcılar, yöresel ürünlerin doğal ve sağlıklı olduğunu vurguladılar.

Giyim sektörü zor günler geçiriyor

Fuarda giyim sektöründe hizmet veren esnaf ise fuardan memnun kalmadıklarını ifade ettiler. Ekonomik kriz ve depremin giyim sektörünü olumsuz etkilediğini söyleyen esnaf, satışlarda ciddi bir düşüş yaşadıklarını ve devletten destek beklediklerini dile getirdiler.

Fuarda giyim ürünlerini 10 liradan satan Fuat Özbek, “Depremden sonra mülk sahipleri kiraları fahiş şekilde artırdı. Bu da esnafa ve vatandaşa yansıdı. Devlet bunu kontrol altına almalı. Fuarda iş yapamıyoruz. Kimse inanmıyor fiyatlarımıza.” dedi.

Satışların düşük olması nedeniyle fuara sadece markalarını tanıtmak için geldiklerini söyleyen Mustafa Öge ise “Giyim sektöründe kesintiler var. Ürünlerde yüzde 100 artış oldu. Sattığımız ürünü yerine koyamıyoruz. Küçülmeye gidiyoruz, çalışanlarımızı işten çıkaracağız. Deprem sonrası esnaf zor günler yaşıyor. 2025’e kadar dayanmaya çalışıyoruz. Fuarda tanıtım yapıyoruz ama satış yapamıyoruz.” diye konuştu.

Esnaf olarak günü kurtarmaya çalıştıklarını vurgulayan Remzi Salar ise “Fuar orta halde geçiyor ama hafta sonu daha iyi olacak. Rağbet iyi. Fuarın durumu ekonomiye rağmen iyi. Sadece giyim değil bütün sektörler yavaş hareket ediyor. Çok para kazanma derdinde değiliz. Sadece ayakta durmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)