Şanlıurfa Büyükşehirde daire başkanı Yıldan görevinden istifa etti Şanlıurfa Büyükşehirde daire başkanı Yıldan görevinden istifa etti

Yeniden Refah Partisi Siverek Belediye Başkan Adayı Hasan İzol ve taraftarları, Siverek'te seçim sonuçlarını protesto etmek amacıyla Şanlıurfa Adliyesi önünde toplandı.

31 Mart 2024 tarihinde yapılan Siverek Belediye Başkanlığı seçimlerinde AK Parti Siverek Belediye Başkan Adayı Ali Murat Bucak 64 oy farkla belediye başkanı seçilmişti.

Yeniden Refah Partisi Siverek Belediye Başkan Adayı Hasan İzol, seçimde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İlçe Seçim Kuruluna başvurmuştu. Aynı şekilde AK Parti adayı Bucak'ta bazı sandıklar ile ilgili itirazlarda bulunmuştu.

İtirazları değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, bazı sandıklarda oy sayma işlemlerini yeniden yapmıştı. Yapılan değerlendirme sonunda Bucak, 147 oy farkı ile Belediye Başkanı seçilmişti.

Seçim sonuçlarının kesinleşmesi ile birlikte Bucak, ilçe seçim kuruluna giderek mazbatasını almış ve mevcut başkan Ayşe Çakmak'tan görevi devralmıştı.

İzol, bu kez İl Seçim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunarak seçim sonuçlarına itirazda bulundu.

Burada da itirazların kabul edilmemesi üzerine İzol ve taraftarları Şanlıurfa Adliyesi önünde toplanarak eylem yaptı.

Burada yapılan eyleme Yeniden Refah Partisi Şanlıurfa İl Başkanı Ahmet Yetimoğlu, meclis üye adayları ve çok sayıda partili katıldı.

Adliye önünde gazetecilere açıklama yapan İzol, "TBMM Başkan Vekili Bekir Bozdağ, Urfa'daki yaşadıkları hezimetin faturasını Siverek'e kesmeye çalışıyor. Bozdağ, elini Siverek'ten çekmeyene kadar bu görüntü ile karşılaşacağız. Halkımızın idarecinin bekçisiyiz. Kesinlikle bu işin arkasını bırakmayacağız. Halk iradesini bize verdi. Elimizde somut delil ve görüntü var. Halfeti'de seçimde usulsüzlük var diye seçim iptal edildi. Aynı şekilde Siverek'te seçimlerde usulsüzlük yapıldı. Ne gerekiyorsa yapın. Ayrıca daha itirazlar devam ederken başkanlık mazbatasının verilmesi de uygun değil.

Bu insanların hakkını verin bakın. Bu insanların hakkını verin. İradesine dışardan atanmış birinin ipoteğine müsaade etmeyiz! Adil bir karar bekliyoruz. Hakkı elinden alınmış bu gergin halkın bu oruçta bu sıcakta iradesinin takipçisiyiz hepimiz! Hakkımızı verin!" dedi.

Kaynak: GAPGündemi