Şanlıurfa'da 6 Şubat depremlerinin ardından yaşanan sel felaketi, kentin önemli kültürel miraslarından Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzeleri'ni olumsuz etkiledi. Ancak yaklaşık 11 aylık bir sürenin ardından, müzeler bakım, onarım ve tadilat çalışmalarını tamamlayarak ziyaretçilerine kapılarını yeniden açmaya hazırlanıyor.

Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi vererek, müzelerin sel felaketinden zarar gördüğünü ancak hızlı bir müdahale ile eserlerin kurtarıldığını belirtti. Şıldak, müzelerin şubat ayı içinde ziyarete açılması için gereken teknik tedbirlerin alınacağını ifade etti.

Şanlıurfa Müze Müdürü Celal Uludağ, müzelerdeki onarım çalışmalarının hızla ilerlediğini ve eserlerin güvenli bir şekilde muhafaza edildiğini aktardı. Uludağ, müzenin dünya turizminde önemli bir yere sahip olduğunu ve yeniden ziyarete açılmasıyla bölge turizmine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.

Şanlıurfa'nın tarih ve kültür zenginliğini yansıtan Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzeleri, yenilenme sürecini tamamlayarak, ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Şanlıurfa merkezde ve 13 ilçede büyük operasyon! Şanlıurfa merkezde ve 13 ilçede büyük operasyon!

A A 20240211 33675651 33675642 S A N L I U R F A D A S E L D E N E T K I L E N E N M U Z E L E R Y E N I D E N Z I Y A R E T C I A G I R L A M A Y A B A S L A Y A C A K Min

Kaynak: AA