Şanlıurfa Tapu ve Kadastro 21. Bölge Müdürlüğü, "3 B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması ve Projenin Sürdürülebilirliği" kapsamında düzenlediği eğitim programıyla sektörde yeni bir dönemi başlatıyor.

İstiklal marşı ve saygı duruşu sonrası, açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Tapu ve Kadastro 21.Bölge Müdürü Hamdi ERŞEN; 3 Boyutlu Kadastro Altlıklarının oluşturulması, Yapı Aplikasyon Projesi ile Mimari Projenin Üç Boyutlu sayısal yapı modelinin güvenli bir şekilde sisteme entegrasyonu konusunda bilgiler verdi.

Şanlıurfa'da kamyonu ile traktör çarpıştı: 2 yaralı Şanlıurfa'da kamyonu ile traktör çarpıştı: 2 yaralı

Daha sonra söz alan ve teknik konuda eğitim veren Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Kadastro Daire Başkanı Mustafa ASLAN; Projeye başlanılan ve pilot illerden seçilen Şanlıurfa İlinde yapılacak çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi.

Kadastro Daire Başkanı ASLAN; “3B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesi” kapsamında TKGM tarafından üretilen veya ürettirilecek olan üç boyutlu verilerin; Üretim Süreçlerinin takibi, doğrulaması, barındırılması, entegrasyonu, sunumu, paylaşımı ve sürekliliğin sağlanması modelini içeren TKGM 3B Şehir Modelleri Yönetim Bilgi Sistemi kurulduğunu ifade etti..  Bu bilgi sistemi 3 Boyutlu Üretim Aşamasının takibi, 300 farklı kontrol kaleminden oluşan Kontrol ve Doğrulama Aşaması, Tapu ve Maks Entegrasyonuyla, Sürdürülebilirliğin Sağlanması, Veri Paylaşımı, 3B Sunum aşamaları hakkında bilgi verdi. 3B bina modellerinin üretimine yönelik olarak ulusal ve uluslararası normlara göre TKGM tarafından 3B standartları hakkında bilgi veren Daire Başkanı ASLAN sürdürülebilirlik kapsamında bina ve bağımsız bölümlerin entegrasyonunu tamamlamak adına oluşturulan “Yapı Aplikasyon Krokisin ’de” üretilen üç boyutlu modellerin, Belediyelerin kullanmış olduğu Maks Sistemi üzerinden tapuya aktarımı ile birlikte Belediye, tapu ve kadastroya ait dijital verilerin kontrolleri hakkında birlikte bulunduğu heyetle birlikte detaylı bilgiler verdi.

Eğitime; Şanlıurfa Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü personelleri, Kadastro Müdürlüğü Personelleri, Belediyelerin/Diğer Kamu kurumlarının Ruhsat biriminde görev yapan personellerin yanı sıra, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Harita Kadastro Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği ve Mimarlar Odası Şanlıurfa Şubesi yönetim kurulları ve de çok sayıda Harita Mühendisi ve Mimar katıldı.

0807E084 F9Ab 4698 8F2E 65187C41D1C4

Muhabir: MEHMET NEZİR ŞEKER