İddiaya göre, Şanlıurfa'da görev yapan basın mensubu Mehmet Emin Tapan'ın babası, Harran Üniversitesinde göz ameliyatında görme yetisini kaybetti.

İddialara Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Şimşek'ten cevap geldi. Şimşek, "Gazetecilik etiği ile bağdaşmayacak şekilde mesnetsiz bilgi yayan ve Hastanemizi zan altında bırakma sorumsuzluğunu sergileyen kişi/kişilere yönelik hukuki haklarımızı kullanacağımızı belirtmek isterim." demişti.

Tapan, Şimşek'in bu sözlerine cevap verdi.

"Yavuz hırsız ev sahibini bastırır"

Tapan, "gerçekler bir gün ortaya çıkacak, doktorun hatası var bu anlaşılacak" diyerek şunları söyledi:

"Babamın maruz kaldığı malpraktis eylemi sebebiyle yaşadığı görme yetisinin kaybına dair haberin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Harran Üniversitesi’nin açıklaması gerçeği yansıtmamakta ve kamuoyuna yalan ve yanlış bilgi verilmektedir.   Öncelikle sizlerin de bildiği üzere mensubu bulunduğum Kanal Urfa, her zaman objektif haber yapma gayretinde olmuştur. Kamuoyunu bilgilendirme görevimize istinaden titizlikle çalışıyoruz, bunun gereği olarak da Üniversite’nin açıklamasının hatalı olduğunu belirtmek isterim. Dün yapılan açıklamada ilgili doktor, 'yavuz hırsız ev sahibini bastırır' sözündeki misal gibi, 'İlk gittiği hastanede yapılan başarısız ameliyatın giderilmesi maksadıyla hastaya 5 yıllık bir tedavi süreci planladım. Bu sürecin başında hastaya tarafımca başarılı bir ameliyat yapıldı ve tedavi şeması kendisine anlatıldı, bu durumun tedavisinin uzun süreçli olduğu anlatıldı.” Şeklinde bir ifade kullanmıştır ki, bunun gerçekle ilgi ve alakası yoktur. Böyle bir şey olmamıştır. Böyle bir durum ifade edilmemiştir. Hatta tam tersi yönde 'ne yapalım, ne haliniz varsa görün' tavrı sürdürülmüştür. Bunun birkaç ispat noktası vardır:

1.           İlgili doktor madem böyle bir planlama yapmışsa, bundan bizim niçin haberimiz yoktur?

2.           Kendisinin tek doktor olduğunu ve başarılı bir ameliyat yaptığını söyleyen bu kişi bizi neden alel acele Gaziantep’e sevk etmiştir?

3.           Epirkriz raporlarını istediğimizde neden halen hazır değil demiştir?

4.           Bu öngördüğü tedaviyi hangi resmi kayda veya sisteme işlemiştir?

Gülpınar: “15 Temmuz, Demokrasi Zaferimizin Adıdır” Gülpınar: “15 Temmuz, Demokrasi Zaferimizin Adıdır”

5.           Bu konu basına yansıdıktan sonra servis çalışanlarına ne gibi talimatlar vermiştir, geriye dönük işlem yaptırmış mıdır?"

Tapan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Paylaşımlarıma dair yapılan açıklamada birtakım hususlara yer verilmiştir. Ancak diğer ve daha önemli olan hususlar atlanmış, görmezden gelinmiştir.  İlgili şahsın yayınlattığı duyuruya bakıldığında, çelişkilerin açıkça görüldüğü belirtilmiştir. Bu da doğruluk ve güvenilirliğe zarar veren bir durumdur. Bizim amacımız doğru bilgiyi ulaştırmak ve kamuoyunu aydınlatmaktır. Son olarak, şahsımızın ve kurumumuzun itibarının zedelenmesine izin vermeyeceğimizi ve hukuki haklarımın saklı olduğunu belirtmek isterim. Mesnetsiz iddialarla kurumlarımızın hedef alınmasına asla müsaade etmeyeceğiz."

Muhabir: MEHMET TAHİR TANRIKULU