Haliliye Belediyesi Kursiyerlerinden Üretkenlik Rüzgarı Haliliye Belediyesi Kursiyerlerinden Üretkenlik Rüzgarı

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Özak Tekstil işçileri, geçen yıl 28 Kasım'da sendikal hakları için başlattıkları eylemi 69. gününde holdingin İstanbul'daki merkezi önünde devam ettiriyor. Birleşik Tekstil Dokuma ve Deri İşçileri Sendikası (BİRTEK-SEN) öncülüğünde örgütlenen işçiler, işten çıkarılan arkadaşlarının geri alınması, eylem sürecinde geçen günlerin ücretlerinin ödenmesi, sendika seçme özgürlüklerine saygı gösterilmesi ve BİRTEK-SEN ile karşılıklı protokol imzalanması talepleriyle direnişlerini sürdürüyor.

İstanbul Bakırköy Meydanı'nda gerçekleştirilen eylemde, Özak Tekstil işçileri İstanbullu işçi ve emekçilerle dayanışma içinde taleplerini dile getirdi. Özak Tekstil işçilerinin eylemi 69. gününde devam ederken, işçiler kararlı bir şekilde haklarını alana kadar direnişlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Eyleme destek veren sendikalar ve platformlar arasında KESK Şubeler Platformu, Basın-İş, BDSP, Dev Yapı-İş, Devrimci Duruş, DGD-SEN, Gıda-İş, Harb-İş, İDD, İstanbul İşçi Sendikaları Şubeler Platformu, Liman-İş, Limter-İş, TEHİS, Mağaza Market-Sen, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, EHP, EMEP, Sol Parti, TİP, TKH, TKP, Halkevleri ve TÖP yer aldı.

Özak Tekstil işçisi Seher Gülel, Bakırköy Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, sendikaya üye oldukları için işten atıldıklarını belirterek, "Biz ucuz iş gücü sömürüsü düzenlerine karşı çıktık. İnsanlık dışı çalışma koşullarına, örgütsüzlüğe karşı çıktık. Hiçbir patron karşısında bizim gibi kendi haklarına sahip çıkan, her türlü baskıya rağmen birliğini bozmayan işçi görmek istemiyor. Çünkü Urfa’yı sömürüde şanlı yapmak istiyorlar. Biz bunu kabul etmedik" dedi.

Kaynak: MEHMET NEZİR ŞEKER