Özbekistan’dan Şanlıurfa’ya Yatırım Ziyareti Özbekistan’dan Şanlıurfa’ya Yatırım Ziyareti

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri'nin verilerine göre, Türkiye'nin pul biber ihracatı, bu yılın ilk çeyreğinde önemli bir yükseliş kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre %24'lük bir artışla, 3 milyon 597 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

Türkiye, 2024 yılının ilk üç ayında Almanya, ABD ve Hollanda başta olmak üzere 67 farklı ülkeye toplam 1112 ton pul biber ihraç etti. En yüksek ihracat yapılan ülkeler arasında 573 bin dolarla Almanya ilk sırayı alırken, onu 514 bin dolarla ABD ve 511 bin dolarla Hollanda izledi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası Meclis Başkanı İsa Kızıldemir, geçen yılın felaketlerine rağmen ihracatta yaşanan artışın, üreticileri ve ihracatçıları memnun ettiğini belirtti. Kızıldemir, "Geçen yıl yaşanan deprem ve sel felaketlerinin ardından çiftçilerimiz üretimlerine hız kesmeden devam etti. Bu yıl mevsim şartları elverişli olursa, bereketli bir sezon bekliyoruz" dedi.

Türkiye'de yetiştirilen pul biberin dünya genelinde giderek daha fazla tercih edildiğini vurgulayan Kızıldemir, "İsotun tadına bakanlar bu lezzetten asla vazgeçemez. İhracat rakamlarımız, ürünlerimizin lezzetini ve kalitesini kanıtlıyor" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı