Her sene ocak ve temmuz aylarında açıklanan 6 aylık TÜİK enflasyon rakamlarına bağlı olarak maaş zamları hesaplanan emekliler, son dönemlerde ağırlaşan hayat şartları sebebi ile geçinemediklerini belirtmeye başladı. Son olarak temmuz ayında enflasyona ek olarak refah payından da yararlanarak yüzde 25’lik maaş zammı alan emekliler, kendileri ile aynı dönemde zam alan memurlara oransal artışa ek olarak 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın verilmiş olmasına tepki gösterdi. Memurlara verilmiş olan seyyanen zam hakkından faydalanmak isteseler de bu talepleri hükümet yetkilileri tarafından kabul görülmeyen emekliler, gözlerini ocak ayı zamlarına dikti.

Nisan ayından bu yana en düşük emekli maaşı olarak uygulanan tutarın 7 bin 500 TL olması, milyonların tepkisine sebep oldu. Yeni dönem maaşlarında en düşük ücretlerinin de güncellenmesi gerektiğini savunan emekliler, maaşlarının hangi oranda artacağını merak etmeye başladı. Bu noktada devreye giren uzman isim, mevcut verilerden yola çıkarak yapmış olduğu zam tahminini paylaştı.

Bağımsız Denetim Yönetmeliği ve Finansal Raporlama için Büyük İşletme Hadlerinde Değişiklikler Bağımsız Denetim Yönetmeliği ve Finansal Raporlama için Büyük İşletme Hadlerinde Değişiklikler

10 BİN 521 TL’LİK TAHMİN

5fg6fg4564fd546hf

Şanlıurfa’da ve diğer illerde yaşayan emeklilerin maaşı zamlarının belirlenebilmesi için Türkiye İstatistik Kurumu’nun kasım ve aralık aylarına ilişkin enflasyon verilerini de açıklaması gerekiyor. Ocak ayının başında netleşecek olan 6 aylık enflasyona ek olarak emekliler için bir refah payının da söz konusu olacağı tahmin edilirken uzman isimden yeni dönem maaşlarına ilişkin birtakım açıklamalar geldi.

CNN Türk’ün canlı yayınına katılan SGK Uzmanı Emin Yılmaz, mevcut verilerden yola çıkarak emekli maaşlarına ilişkin birtakım tahminlerde bulundu. Sene sonu enflasyon tahmininin yüzde 65 olarak açıklanmış olduğunu hatırlatan Yılmaz, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Eğer senelik enflasyon yüzde 65 olur ise yüzde 37’lik bir zam ile 10 bin 332 TL, üst tahmin olan yüzde 68 gerçekleşirse de yüzde 41’lik bir zam ile 10 bin 521 TL’ye ulaşacağını şimdiden söylemek mümkün.”

ASGARİ ÜCRET TAHMİNİNİ DE AÇIKLADI

Mevcut verilerden yola çıkarak asgari ücret ile ilgili de birtakım tahminlerde bulunan Yılmaz, yüzde 41 ila yüzde 50 aralığında bir artış öngördüğünü ve dolayısı ile de yeni dönem asgari ücretinin 16- 17 bin TL civarında olmasını beklediğini ifade etti.

Kaynak: (Haber Merkezi)