Şanlıurfa Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aksoy Karaköprü İlçesi Akpınar Mahallesi'nde 15.000 siyah akrep beslenmesi ve zehiri ihracatı yapılan 5.5 dönüm arazide kurulu,120 m2 kapalı alana sahip  ŞAKYIL Firması'nı ziyaret etti. 


Metin Örenler ve Mehmet Örenler olarak baba-oğul sahibi olarak kurulan tesiste, aylık 100 gram saf akrep zehiri üretebilen 15 bin yetişkin akrep ve 2 bin adede yakın yavru akrep bulunuyor.
Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne özgü ve dünyadaki tüm akrep ve yılan sokmalarına karşı etkili olan Andractanus Crassicauda akrebi yetiştirilip sağımı yapılıyor.


Japonya,Güney Kore,Çin ve Almanya'ya satışı olan firma, en son Hindistan'a numune gönderimi yapmış ve halihazırda 50gram toplu satışı bulunuyor.


Akrep yetiştiriciliği belgesine sahip Metin Örenler, Şanlıurfa’da hem dünyanın en tehlikeli hem de en pahalı işinin yapılmakta olduğunu ve Türkiye’de bugüne kadar akrep zehrinin anti panzehir olarak kullanıldığını, kendilerinin de ilaç sektöründe kullanılmak üzere çalışma yürüttüklerini dile getirdi.  

Şanlıurfa'da bir binanın çatısına yıldırım düştü Şanlıurfa'da bir binanın çatısına yıldırım düştü


Aksoy, yaptığı inceleme sonrası "Dünyanın en pahalı sıvısı akrep zehridir. Özellikle akrep zehri ilaç sektöründe kullanılıyor; kanser, ağrı kesiciler grubu, anestezide kullanılıyor." ifadesi ile firmanın önemine vurgu yaptı.

Muhabir: MEHMET MEKİ AKGÜL