Vali Şıldak, kentin tarihi simgelerinden olan ve bir çok devletin izlerini taşıyan Urfa kalesini bu hafta ele aldı.
Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Vali Şıldak:
 “Şanlıurfa’nın kadim tarihine ait bütün izleri taşıyan Şanlıurfa Kalesi şehir merkezinde, Balıklıgöl’ün hemen güneyinde bulunan yüksek kireçtaşı bir kayalığın güvenlik açısından uygun şartlar sunduğu stratejik bir noktaya kurulmuştur. 
Şanlıurfa bölgesinin sahip olduğu iklim, zengin tarımsal topraklar, su kaynaklarının yanı sıra stratejik konumu nedeniyle Romalılar, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular, Haçlı Kontluğu, Zengiler, Eyyübiler, Memlükler, Moğollar, Akkoyunlular, Karakoyunlular, Safeviler ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin izlerini içinde barındıran yoğun kültürel gelişmelere tanıklık etmiştir.
Kalenin doğu sur duvarı üzerindeki Emevi Dönemi’ne ait Kitabede “Devletler Yıkılır; Güzellikler Kalır” ifadesi yer almaktadır. Nitekim geçmişten, yıkılan devletlerden bize miras kalmış olan Urfa Kalesi,  bugün hala ihtişamıyla ve güzelliğiyle önemli bir kültürel değer olarak ayaktadır.


Kalenin kuzey kısmına konumlanmış iki adet anıt sütun, 17.25 metre yükseklikleri ve  akantus yapraklarıyla süslü Korint başlıkları ile Şanlıurfa’nın ikonik simgelerinden biri haline gelmiştir. 
2020 yılında başlayan arkeolojik kazılarda büyük ilerleme kaydedilmiş olup kazıların sonuçları önümüzdeki dönemlerde Şanlıurfa tarihine ışık tutacaktır”

Şanlıurfa'da çocuklardan "Minik Yürekler Umutları Yeşertiyor" kampanyasına destek Şanlıurfa'da çocuklardan "Minik Yürekler Umutları Yeşertiyor" kampanyasına destek

Abfa73B6 86B5 49A4 847D E262F4C2890D

Muhabir: MEHMET NEZİR ŞEKER