Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıda; Valilik Proje Ofisi uzmanları tarafından hazırlanan proje ve somut olmayan kültürel miras kavramlarına yönelik sunumlar gerçekleştirildi. 

Kültürel miras açısından oldukça zengin bir birikime sahip olan Şanlıurfa’nın köklü geçmişinden gelen bu mirasın, gelecek kuşaklara aktarılması adına büyük önem taşıyan proje ile “Somut Olmayan Kültürel Miras” konusunda bir başvuru kaynağı oluşturulması planlanıyor. Kitap, bölgenin halk kültürünü anlamak, korumak ve gelecek nesillere aktarmak isteyen herkes için bir kaynak olması hedefiyle hazırlanacak. 

Kapsamlı araştırmalar sonucunda hazırlanacak olan kitapta; Şanlıurfa’da Sözlü Gelenekler ve Anlatımlar, Şanlıurfa’da Müzik ve Gösteri Sanatları, Toplumsal Uygulamalar, Ritüeller ve Şölenler, Doğa ve Evrenle İlgili Bilgi ve Uygulamalar, Geleneksel El Sanatları ve Halk Mimarisi gibi bölümlerle Şanlıurfa’nın somut olmayan kültürel mirası ele alınacak. 

Şanlıurfa dahil 14 ilde göçmen kaçakçılığı operasyonu! Şanlıurfa dahil 14 ilde göçmen kaçakçılığı operasyonu!

Projeye yönelik bir değerlendirme yapan Vali Şıldak, “Çok geniş bir kültür hazinesine sahip olan Şanlıurfa’nın somut olmayan kültürel mirasının kalıcı bir esere dönüştürülmesi amacıyla yeni bir proje çalışması başlatıyoruz. 30’un üzerinde akademisyen ve uzmanın görev alacağı Şanlıurfa Somut Olmayan Kültürel Miras Alan Araştırmaları Projesinin İlimize hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. 

Toplantıya Vali Şıldak’ın yanı sıra; Vali Yarımcısı Yeliz Mercan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, akademisyenler Prof. Dr. Yakup Çelik ve Prof. Dr. Halit Karatay, Araştırmacı Sabri Kürkçüoğlu ve Valilik Proje Ofisi uzmanları katıldı.

Kaynak: (Haber Merkezi)