Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi Türkiye'nin Milli Muharip Uçağı KAAN İlk Uçuşunu Gerçekleştirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türkiye’de yolcu taşımacılığı alanında en fazla tercih edilen şehirler arası otobüslerde yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Bakanlık, son dönemde karıştıkları kazalarla gündeme gelen şehirler arası otobüslerde araç takip cihazı kullanımını zorunlu kıldı. Uygulama ile taşıtların konum, tarih ve saat bilgileri 2 dakikalık periyotlar halinde Bakanlığın 'Ulaştırma Elektronik Takip ve Denetim Sistemi’ne (U-ETDS) elektronik ortamda iletilecek ve taşıtların anlık olarak takip edilmesi mümkün olacak.

Araç takip cihazı neden zorunlu?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, araç takip cihazı kullanımını zorunlu kılmasının nedenlerini şöyle açıkladı:

  • Korsan ve usulsüz taşımacılığın engellenmesi
  • Taşımacı firmaların rekabetçi, sürdürülebilir ve adil bir yapıda faaliyetlerine devam etmelerinin sağlanması
  • Vatandaşların herhangi bir mağduriyet yaşamadan güvenli ve huzurlu bir şekilde seyahat etmelerinin sağlanması
  • Yolcuların uygun olmayan yerlerde araçlara bindirilmesi veya araçlardan indirilmesinin engellenmesi
  • İzin verilen güzergah dışına çıkan araçların tespiti
  • Taşıma verimliliğinin sağlanması

Araç takip cihazı nasıl çalışacak?

Araç takip cihazı, taşıtların konum, tarih ve saat bilgilerini 2 dakikalık periyotlar halinde U-ETDS sistemine elektronik ortamda iletecek. U-ETDS sistemi, araç takip bilgilerini, taşımacı firmaların U-ETDS sistemine bildirdiği şoför ve yolcu bilgileriyle eşleştirecek. Böylece, taşıtların güzergah, hız, duraklama, yolcu sayısı gibi bilgileri Bakanlık tarafından anlık olarak görülebilecek. Uygulama, Karayolu Taşıma Yönetmeliği çerçevesinde yürürlüğe girdi. Uygulamaya uymayan firmalara gerekli yaptırımlar uygulanacak.

Kaynak: (İLKHA)