FETÖ soruşturmasında 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı FETÖ soruşturmasında 16 şüpheli hakkında gözaltı kararı

İçişleri Bakanlığı, bilişim suçlarına karşı kararlı mücadelesini sürdürüyor. Bu çerçevede, Jandarma Genel Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinasyonunda, Türkiye genelinde Sibergöz-26 operasyonları düzenlendi. Operasyonlarda, bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli hırsızlık, dolandırıcılık ve çevrim içi çocuk istismarı gibi suçlarla ilişkilendirilen 75 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar, İstanbul, Kayseri, Tekirdağ, Giresun, Bursa, Gaziantep, Adıyaman, Samsun, Muğla, Ankara, Mersin, Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa, İzmir, Hatay, Denizli, Antalya, Bolu, Kahramanmaraş ve Batman illerinde eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Şüphelilerin gözaltına alındığı operasyonlarla ilgili İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bilgilendirme paylaşımında bulundu.

Operasyonlar sonucunda elde edilen bilgilere göre, Diyarbakır'daki şüphelilerin, Facebook'un "Marketplace" platformunu kullanarak elektrikli bisiklet satışı vaadiyle yaklaşık 10 milyon lira dolandırdığı tespit edildi. İstanbul ve Gaziantep'teki zanlıların ise Instagram ve sahte alışveriş siteleri üzerinden toplamda 20 milyon lirayı aşan bir dolandırıcılık faaliyetinde bulundukları belirlendi.

Operasyonlar sırasında, şüphelilerin kullanımında olan çok sayıda ruhsatsız tabanca ve av tüfeği, 41 telefon, 6 bilgisayar, SIM kart, taşınabilir bellek, banka ve kredi kartı gibi delillere el konuldu.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonların detayları hakkında açıklamalarda bulunarak, Türkiye'nin siber suçlarla mücadelede kararlılığını vurguladı. Yerlikaya, vatandaşların güvenliğini sağlamak için siber alanda da 7 gün 24 saat devriye görevlerinin sürdüğünü ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı