İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Sibergöz-37" operasyonlarının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Operasyonlar kapsamında, çocukları koruma konusunun en önemli öncelikleri olduğunu vurgulayan Yerlikaya, 77 ilde yapılan operasyonlarda 156 şüphelinin yakalandığını açıkladı.

Kalkan-22 Operasyonu: 40 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü Yakalandı Kalkan-22 Operasyonu: 40 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü Yakalandı

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, İl Emniyet Müdürlükleri Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda, çocuklara ait cinsel içerikli fotoğrafları ve videoları bilgisayar ortamında indiren şüpheliler tespit edildi.

Operasyonlarda, CPS (Çocuk Koruma Sistemi) ve NCMEC (Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi) gibi uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapıldı. Bu sayede çocuk istismarıyla mücadelede ulusal ve uluslararası boyutta etkili bir işbirliği sağlandı.

Operasyonlar sonucunda çok sayıda dijital materyale el konuldu. Şüphelilerin bilgisayarlarında bulunan deliller, istismarın önlenmesi ve suçluların adalete hesap vermesi için önemli kanıtlar olarak değerlendirilecek.

Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren polisleri tebrik ederek, "Milletimizin duası sizinle. Allah ayağınıza taş değdirmesin." dileklerini iletti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı