Ticaret Bakanı Bolat, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu ile Görüştü Ticaret Bakanı Bolat, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Amcaoğlu ile Görüştü

Trabzon merkezli TİSAŞ, Arsin Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet göstererek, 1993'ten beri silah üretimi yapıyor. İlk başlarda Türk Silahlı Kuvvetleri ve iç pazar için üretim yapan firma, daha sonra yurt dışına açılarak büyük ölçüde ihracata odaklandı. Her geçen yıl üretim kapasitesini artıran TİSAŞ, 2023'te 60 ülkeye 200 bin tabanca ihraç etti.

TİSAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Murat Alemdaroğlu, firma olarak sürekli olarak AR-GE çalışmalarına önem verdiklerini ve kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünler geliştirdiklerini belirtti. Sahip oldukları AR-GE merkezi ve TÜBİTAK destekli projeler sayesinde, nitelikli ve kullanıcı odaklı ürünlerin üretimini gerçekleştirdiklerini vurguladı.

TİSAŞ'ın özellikle PX-9 modeli gibi ürünlerinin farklı ülkelerdeki kolluk kuvvetleri tarafından tercih edildiğini belirten Alemdaroğlu, NATO standartlarında testleri başarıyla tamamlayan ürünlerin küresel pazarlarda önemli bir yer edindiğini söyledi. Firma, Afrika, Orta Asya, Amerika ve Avrupa gibi farklı bölgelerde ürünlerini başarılı bir şekilde pazarlamaya devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı