ABD'den GlobalFoundries'e 1,5 Milyar Dolarlık Destek ABD'den GlobalFoundries'e 1,5 Milyar Dolarlık Destek

 

Güney Amerika ülkesi Şili’de, orta ve güney kesimlerinde etkili olan orman yangınları, can ve mal kaybına neden oluyor. Şilili yetkililer, yangınların Valparaiso ve Marga Marga bölgelerinde devam ettiğini ve ölü sayısının 51’e yükseldiğini açıkladı. Yetkililer, Valparaiso’daki yangınlarda yaklaşık 1100 evin hasar gördüğünü de bildirdi.

Penuelas Gölü Doğal Parkı da alevler içinde

Şili basınında çıkan haberlere göre, Valparaiso kentine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Penuelas Gölü Doğal Parkı’nda da yangın çıktı. Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisi (Senapred), yangının şiddetli rüzgar nedeniyle hızla yayıldığını ve bazı kasabaların tahliye edildiğini duyurdu.

Devlet Başkanı Boric, OHAL ilan etti

Yangınlarla mücadele için tüm imkanların seferber edildiğini belirten Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, orman yangınları nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini açıkladı. Boric, yangınlarda daha fazla can kaybı olabileceği konusunda da uyardı.

İçişleri Bakanı Toha, yangınların kasıtlı çıkarıldığını iddia etti

İçişleri Bakanı Carolina Toha ise, itfaiyecilerin 40 yangını kontrol altına aldığını, 29 yangınla ise mücadeleye devam ettiklerini söyledi. Toha, bazı yangınların “kasıtlı” çıkarıldığını düşündüklerini de ifade etti.

Kaynak: AA