Elektrikli Otomobiller Bakım ve Satın Alma Maliyetinde Rekabet Ediyor Elektrikli Otomobiller Bakım ve Satın Alma Maliyetinde Rekabet Ediyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), sistematik olarak önemli bankaların mali bünyelerinde oluşabilecek riskleri önlemek amacıyla hazırlanan önlem planlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı. Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklikle, bu bankaların kriz durumlarında alacakları tedbirlerin önceden belirlenmesi hedefleniyor.

Yapılan değişiklikle, sistemik önemli bankaların mali yapısında meydana gelebilecek bozulma durumlarında alınacak önlemlerin önceden planlanması ve BDDK'ye bildirilmesi sürecinde değişiklik yapıldı. Artık bu bankalar tarafından hazırlanan önlem planları, mart ayı sonu yerine haziran ayı sonunda BDDK'ye gönderilecek.

Değişiklikle birlikte, önlem planlarının değerlendirilmesi için Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlanması amacıyla bazı revizyonlar yapıldı. Ayrıca, önlem planlarında yer alan tedbirlerin sermaye ve likidite yeterliliğine etkisini gösteren kapasite hükümleri yönetmelik kapsamına alındı.

BDDK'nin aldığı bu kararla, sistemik önem taşıyan bankaların kriz durumlarında etkin ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesi ve finansal istikrarın korunması hedefleniyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı