MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Milli Savunma Bakanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelesinin kararlılıkla devam ettiğini açıkladı. Aktürk, son bir haftada Irak ve Suriye'nin kuzeyinde gerçekleştirilen operasyonlarda 48 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Yeni Haftada Rekor Sıcaklıklar: Mevsim Normallerinin 5-10 Derece Üzerine Çıkacak! Yeni Haftada Rekor Sıcaklıklar: Mevsim Normallerinin 5-10 Derece Üzerine Çıkacak!

Aktürk, bu kapsamda geçen hafta Kuzey Irak ve Suriye dahil 48 teröristin etkisiz hale getirildiğini, 1 Ocak'tan sonra ve bugün ise 1.048 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

55 milyon 507 kişinin kaçak olarak sınırı geçmesi engellendi
Geçtiğimiz hafta 10'u terör örgütü üyesi olmak üzere 364 kişinin kaçak olarak sınırı geçmeye çalışırken yakalandığı, 1.390 kişinin ise yakalandığı kaydedildi. Sınırı geçmesi engellenen Aktürk, şunları söyledi: "Böylelikle, 1 Ocak'tan itibaren hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 4 bin 345'e yükselmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 55 bin 507 olmuştur." dedi.

İsrail'in 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren Filistinlilere yönelik orantısız ve vahşi saldırılarını sürdürdüğüne işaret eden Aktürk, şunları kaydetti:

"İsrail, daha fazla masum Filistinli ölmeden bir an evvel saldırılarını durdurmalı, Filistin halkının ihtiyacı olan insani yardımların girişine izin vermelidir. Tüm dünyanın gözleri önünde yaşanan bu zulme uluslararası toplumun artık dur demesi gerektiğini bir kez daha vurguluyor, bazı Avrupa ülkelerinin Filistin devletini tanıma kararlarını uluslararası hukuk, adalet ve vicdanın bir gereği olarak memnuniyetle karşılıyoruz. 1967 sınırları temelinde başkenti Doğu Kudüs olan egemen, bağımsız ve coğrafya bütünlüğüne sahip bir Filistin, sadece barış için değil, hem bölgesel hem de uluslararası istikrar için şarttır."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı